Gdańsk, tramwaj na Am Schloßgarten
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-01 11:14

Gdańsk, tramwaj na Am Schloßgarten

Tramwaj jedzie na obecnej ul. Opata Jacka Rybińskiego. Tory skręcają na pętlę (dzisiejszy pl. Inwalidów Wojennych).

XX w.

Oliwa, Pałac Opatów

Budynek otrzymał ostateczny kształt w trakcie przebudowy w latach 1754–1756, z fundacji ostatniego opata klasztoru oliwskiego Jacka Rybińskiego. Utrzymany jest w stylu rokoko.

Gdańsk - Oliwa, Dom Bramny (Dom Zarazy)

Dom Bramny, Stary Rynek Oliwski 15 - dawna brama klasztorna, dawna siedziba sołtysa. Zburzony w 1577 r. , wkrótce odbudowany. Zwany Domem Zarazy, gdyż w 1709 r. podczas epidemii zmarło w nim 9 cystersów. Na I piętrze znajdowała się kaplica /św. Bernarda. W XIX w. siedziba administracji oraz areszt. W XX w. rzeznaczony na cele mieszkalne. Po wojnie siedziba administracji, ob. pomieszczenia mieszkalne oraz siedziba Stowarzyszenia "Stara Oliwa".
1943

Oliwa, restauracja Ratskeller

Restauracja "Ratskeller" (czyli "Piwnica Rajców") z początku lat 40 - tych XX w. Wtedy jej właścicielem był Ernst Lange. Znajdowała się w budynku przy Adolf - Hitler Str. 521 (ob. Al. Grunwaldzka 523).

Gdańsk, Archikatedra Oliwska i Pałac Opatów.

Katedra posiada przypory jedynie w części tylnej. Miała ich więcej, ale zawaliły się w czasie pożaru w 1577 r. Przy odbudowie okazało się, że nie są potrzebne. Pałac Opatów po prawej stronie.

Gdańsk - Oliwa, las - fragment Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Malownicza leśna ścieżka biegnąca na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, ustanowionego w 1979 r. Obejmuje on fragment Wysoczyzny Morenowej Pojezierza Kaszubskiego oraz jej strefę krawędziową bezpośrednio przylegające od strony zachodniej do aglomeracji Gdańska.

Gdańsk - Oliwa, Pomnik na Górze Kościuszki (Luisenhain)

Pomnik wzniesiony na Górze Kościuszki (pomiędzy ob. ulicami: Spacerową i Kościerską, obok Pachołka) w 1889 r. .Upamiętniał zwiedzanie tego miejsca przez królową Luizę i jej małżonka króla Prus, Fryderyka Wilhelma III w maju 1797 r.