Juszkowo, pozdrowienia z Juszkowa
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-11-01 11:13

Juszkowo, pozdrowienia z Juszkowa

Kościół, młyn i gospoda na pocztówce z Juszkowa.

ok. 1930

Pręgowo

Na zdjęciu górnym dom opisany jako St. Anna-Heim, dzisiaj mieszkalny, niegdyś pełnił funkcję przytułku dla sierot. Na zdjęciu środkowym widzimy karczmę J. Friedricha. Fotografia dolna przedstawia kościół pręgowski .

Gdańsk, Kościół Mariacki

Widok na Kościół Mariacki od wschodniej strony. Opis na kartce: Gdańsk - Kościół Panny Marji Kartka pochodzi z albumu złożonego przez R. Czarlińskiego. Album zawiera 11 kartek pocztowych wydanych przez wydawnictwo Stengel &Co., G.m.b.H, Dresden. Okładka albumu tekturowa, kolor bordo. Na okładce znajduje się napis Gdańsk, dane wydawcy i ozdobne, secesyjne motywy roślinne.
ok. 1920

Gdańsk, kościół św. Jana

Widok na kościół św. Jana z ulicy Tandeta. Uliczka w 1378 r. określana była jako ulica "Przy świętym Janie" lub "poprzeczna w stronę świętego Jana". W 1415 r. była to Przędzowa. Współcześnie jej nazwę można określić jako "Taniocha".
1908

Gdańsk, dom kuracyjny - Luftkurort Strauchmühle

Dom kuracyjny - Luftkurort Strauchmühle - założono na początku XX w., obecnie teren zoo.
ok. 1930

Pręgowo

Pręgowo- wieś położona w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy. Na pierwszym planie widzimy gospodę Theodora Grunenberga. W oddali czternastowieczny, gotycki kościół (wieża z 1739 roku), pw. Bożego Ciała.

Gdańsk, Wielki Młyn

Wielki Młyn (Grosse Mühle) zbudowany w roku 1350 przez Zakon Najświętszej Marii Panny dla którego m.in. poprowadzono kanał wód Raduni z okolic Pruszcza Gdańskiego. Budowlę usadowiono na wyspie zwanej Tarczą w rozwidleniu Kanału Radu. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".