Gdańsk, Zameczek Mormonów w Oliwie
Obraz pochodzi z 1905 r.  Dodano: 2019-11-01 11:12

Gdańsk, Zameczek Mormonów w Oliwie

Zameczek Mormonów w Oliwie, nazwa żartobliwa

Gdańsk - Oliwa, Dom Bramny (Dom Zarazy)

Dom Bramny, Stary Rynek Oliwski 15 - dawna brama klasztorna, dawna siedziba sołtysa. Zburzony w 1577 r. , wkrótce odbudowany. Zwany Domem Zarazy, gdyż w 1709 r. podczas epidemii zmarło w nim 9 cystersów. Na I piętrze znajdowała się kaplica /św. Bernarda. W XIX w. siedziba administracji oraz areszt. W XX w. rzeznaczony na cele mieszkalne. Po wojnie siedziba administracji, ob. pomieszczenia mieszkalne oraz siedziba Stowarzyszenia "Stara Oliwa".

Gdańsk - Oliwa, Park - Oliwski im. Adama Mickiewicza

Park Oliwski - od 1955 r. im. Adama Mickiewicza. Teren 13 ha, pomiędzy ul. Opacką a Opata Rybińskiego. Początki parku na tym terenie sięgają XVI w. , kiedy to przy rezydencji opackiej powstał ogród. W XVIII w. z inicjatywy opata Rybińskiego powstał rokokowy ogród; dalsze przekształcenia tego terenu dotyczą przełomu XVIII i XIX w. i są związane z pracami ogrodnika Saltzmanna. Na pocztówce pokazana jest jedna z alej parkowych z równo przystrzyżonymi drzewami oraz krzewami, którą spaceruje kobieta z dzieckiem.

Gdańsk - Oliwa, fragment Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Fragment Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, ustanowionego w 1979 r. Obejmuje on fragment wysoczyzny morenowej Pojezierza Kaszubskiego oraz jej strefę krawędziową, bezpośrednio przylegające do aglomeracji gdańskiej od zachodu.

Gdańsk - Oliwa, Rynek (Markplatz)

Pocztówka pokazuje dawny rynek w Oliwie. Widać kamieniczki przy rynku, wozy ciągnięte przez w konie, przekupki sprzedające swoje towary oraz tramwaj. W głębi Wzgórze Pachołek (100, 8 m wysokości) z charakterystyczną murowaną neogotycką wieżą widokową ufundowaną przez cesarza Wilhelma I w 1882 r.
XX w.

Oliwa, ulica Kwietna

Dom czeladników młynarskich przy ul. Kwietnej (Rosengasse).

Gdańsk, Schwabenthal

Kuźnia miedzi w Dolinie Schwabego.