Gdańsk, Dom św. Łazarza w Oliwie
Obraz pochodzi z ok. 1930 r.  Dodano: 2019-11-01 11:12

Gdańsk, Dom św. Łazarza w Oliwie

Dom św. Łazarza był małym szpitalem. Szpital powstał w 1660 roku, w 1742 przechodził remont i od tamtego czasu stał w niezmienionej formie. Był otoczony barokowym murkiem, miał 8 pokoi i 4-spadowy dach, kilka obrazów z XVII-XVIII wieku. Do jego budowy użyto cegieł ze średniowiecznego szpitala stojącego w tym miejscu.

ok. 1930

Gdańsk, Fontanna Neptuna zimą

Fontanna Neptuna powstała z inicjatywy Rady Miejskiej i burmistrza B. Schachmanna odlana z brązu w miejskiej ludwisarni na początku XVII w. Znajduje się w najbardziej reprezentacyjnej części Głównego Miasta, w pobliżu Dworu Artusa i Ratusza Głównego Miasta.

Gdańsk - Oliwa, stalle w Archikatedrze św. Trójcy

Dębowe, misternie rzeźbione stalle (przeznaczone dla mnichów) znajdują się w prezbiterium dawnego kościoła klasztornego św. Trójcy (ob. Archikatedra). Zostały ufundowane przez Opata Dawida Konarskiego.
ok. 1940

Gdańsk, Długi Targ

Pocztówka przedstawia zdjęcie Długiego Targu i kamienic. W głębi (z prawej strony) Fontana Neptuna i Ratusz Głównego Miasta.
1915

Gdańsk, skwer przed Domem św. Łazarza

Skwer znajdował się w okolicy dzisiejszej pętli tramwajowej w Oliwie, na skrzyżowaniu obecnej Grunwaldzkiej i Opata Jacka Rybińskiego. Po prawej Ratskeller - restauracja.

Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta

Widok na Ratusz Głównego Miasta (prawdopodobnie z okna Zielonej Bramy), Długi Targ i fontannę Neptuna.

Gdańsk - Oliwa, wejście na Pachołek (Karlsberg)

Zdjęcie przedstawia początek drogi (wraz z drewnianą bramką) wiodącej na szczyt wzgórza zwanego Pachołek, a do 1945 r.: Karlsberg od imienia opata oliwskiego, Karla Hohenzollerna - Hechingena. Na początku XIX w. na tym wzgórzu ustawiono pawilon widokowy, zaś w 1882 r. - z inicjatywy cesarza Wilhelma I - murowaną, neogotycką wieżę widokową, wysadzoną przez wojska niemieckie 23 III 1945 r. Obecnie na szczycie wzgórza znajduje się żeliwna wieża widokowa.