Oliwa, ulica Opata Jacka Rybińskiego
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-01 11:12

Oliwa, ulica Opata Jacka Rybińskiego

Zimowa perspektywa ulicy Opata Jacka Rybińskiego (Am Schlossgarten).

Gdańsk - Oliwa, Archikatedra św. Trójcy

Archikatedra św. Trójcy widziana od strony zachodniej. Charakterystyczna fasada z portalem głównym pochodzącym z końca XVII w. oraz dwiema wieżami nakrytymi szpiczastymi hełmami. Przez kilkaset lat był to kościół klasztorny cystersów (przybyłych do Oliwy w 1186 r.), po kasacie zakonu kościół parafialny katolicki, zaś po ustanowieniu diecezji gdańskiej w 1925 r. - katedralny. Obecnie podniesiony do rangi archikatedry.
1909

Gdańsk, Strauchmuhle

Jest to tzw. "Krzaczasty Młyn" lub "Leśny Młyn" i znajduje się w dolinie potoku rynarzewskiego.
1907

Gdańsk - Oliwa, Młyn XV

Młyn XV po przebudowie. Widok sprzed 1907 roku.
1905

Gdańsk, dom dla emerytowanych nauczycielek w Oliwie

Lehrerinnen Feierabendhaus przy ul. Kronprinzenallee 23 (ob. ul. Wita Stwosza 23). Był to dom dla emerytowanych nauczycielek.

Gdańsk - Oliwa, Spichlerz Opacki oraz brama Parku Oliwskiego

Spichlerz Opacki (widok od strony katedry) zbudowany w 1723 r., na miejscu dwóch wcześniejszych budynków. Trzykondygnacyjny, barokowy. Po II wojnie światowej składnica konserwatorska, od 1988 r. siedziba Muzeum Etnograficznego (oddział Muzeum Narodowego). Do budynku spichrza przylega stara, ceglana brama prowadząca do Parku Oliwskiego (od 1955 r. - im. Adama Mickiewicza). Pocztówka w obiegu od 28 IX 1934 r.
1900

Gdańsk - Oliwa, widok na jezioro.

Gdańsk - Oliwa. Najprawdopodobniej fragment Parku Oliwskiego. Widoczne z pomiędzy drzew jezioro (staw?) , nad którym przerzucony jest nieduży mostek. Pocztówka w obiegu od 18 VI 1902 r.