Gdańsk, fontanna na dawnej ul. Gdańskiej w Oliwie
Obraz pochodzi z 1913 r.  Dodano: 2019-11-01 11:11

Gdańsk, fontanna na dawnej ul. Gdańskiej w Oliwie

Ulica Grunwaldzka w okolicy skrzyżowania z ul. Opata Rybińskiego. Zabudowa przetrwała.

Gdańsk - Oliwa, Restauracja Konditorei und Cafe

Taras kawiarni i cukierni Konditorei und Cafe znajdującej się w budynku przy ob. ul. Opata Rybińskiego 18. Budynek pochodzi zapewne z ostatniej dekady XIX w. Kawiarnię (i cukiernię) otwarto w nim w 1906 r. Jej właścicielem został Paul Neumann. Prowadził ją do 1916 r. Kolejnym właścicielem zarówno lokalu, jak i całego budynku został Oskar Kock. Rozbudował on obiekt, dostawiając m. in. widoczny na zdjęciu taras. Po zakończeniu II wojny światowej otwarto w tym budynku restaurację - kawiarnię "Savoy". Obecnie mieści się tamże lokal pod nazwą "Burger @ Classic Restaurant".

Gdańsk, ulica Słoneczna w Oliwie.

Pierwsze zabudowania ulicy Słonecznej zaczęły powstawać w 1906 r.
1910

Gdańsk, Targ Drzewny

Pomnik na cześć poległych Niemców w wojnach z Austrią 1846 i 1866 oraz Francją w 1870-71. Odsłonięto go w 1904 r. na Targu Drzewnym. Była to zarazem fontanna. Nazwa targu pojawiła się w 1515 r.

Gdańsk - Oliwa, wzgórze Pachołek (Karlsberg)

Wzgórze Pachołek w Oliwie (100,8 m). Widoczna neogotycka, murowana wieża widokowa ufundowana w 1882 r. przez cesarza Wilhelma I.
1907

Gdańsk, ulica Grunwaldzka - Hauptstrasse

Grunwaldzka na odcinku między Do Studzienki a Sobótki lub Miszewskiego a Waryńskiego. Po prawej stronie w niskim budynku pośrodku zdjęcia mieścił się skład handlowy piwa należący do Alberta Klinka. Na miejscu tego budynku powstał hotel (obecnie skwer im. Anny Walentynowicz).

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na czwartej i piątej stronie tabelki dotyczące przedłużenia ważności książeczki służbowej.