Gdańsk, dom św. Bernarda w Oliwie
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-01 11:11

Gdańsk, dom św. Bernarda w Oliwie

Dom św. Bernarda powstał w 1911 r. i został założony przez Siostry Elżbietanki. Było tu przedszkole, a także sale były udostępniane młodzieży żeńskiej do nabywania praktycznych umiejętności po ukończeniu szkół.

Park Oliwski, Pałac Opatów i Katedra Oliwska

Pałac Opatów w Gdańsku Oliwie powstał w latach 1754 - 1756 z środków fundacji, ostatniego opata klasztoru oliwskiego Jacka Rybińskiego. Utrzymany jest w stylu rokoko. W oddali widac Katedrę Oliwską Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".

Gdańsk - Oliwa, Archikatedra św. Trójcy, lawaterz

Archikatedra św. Trójcy w Gdańsku - Oliwie: lawaterz (czyli umywalnia kapłańska znajdująca się najczęściej w zakrystii, służąca księżom do mycia rąk przed mszą), który zapewne znajdował się właśnie w tamtejszej zakrystii. Pochodził z 1630 r. Umieszczony był przy ścianie, sięgał posadzki i składał się z naczynia na wodę oraz z misy do jej spływu.

Gdańsk - Oliwa, Park - Oliwski im. Adama Mickiewicza

Park Oliwski - od 1955 r. im. Adama Mickiewicza. Teren 13 ha, pomiędzy ul. Opacką a Opata Rybińskiego. Początki parku na tym terenie sięgają XVI w. , kiedy to przy rezydencji opackiej powstał ogród. W XVIII w. z inicjatywy opata Rybińskiego powstał rokokowy ogród; dalsze przekształcenia tego terenu dotyczą przełomu XVIII i XIX w. i są związane z pracami ogrodnika Saltzmanna. Na pocztówce pokazana jest jedna z alej parkowych z równo przystrzyżonymi drzewami oraz krzewami, którą spaceruje kobieta z dzieckiem.
1935

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na dwudziestej drugiej i dwudziestej trzeciej stronie miejsce na wpisy dotyczące wykazu służby.
XX w.

Oliwa, widok na wzgórze Pachołek

Widok na wzgórze Pachołek , ujęcie od strony stawu młyńskiego. U podnóża widać hotel i restaurację Waldhauschen.
1904

Gdańsk, kościół św. Jakuba w Oliwie

Kościół św. Jakuba stoi przy zbiegu ulic Opackiej i Cystersów, w najwyższym punkcie w starej części Oliwy . Pochodzi z około 1592 roku. Wcześniej mógł istnieć w tym miejscu drewniany kościółek z ok. 1300 roku.