Gdańsk, Dom św. Łazarza w Oliwie
Obraz pochodzi z ok. 1930 r.  Dodano: 2019-11-01 11:11

Gdańsk, Dom św. Łazarza w Oliwie

Dom św. Łazarza był małym szpitalem. Szpital powstał w 1660 roku, w 1742 przechodził remont i od tamtego czasu stał w niezmienionej formie. Był otoczony barokowym murkiem, miał 8 pokoi i 4-spadowy dach, kilka obrazów z XVII-XVIII wieku. Do jego budowy użyto cegieł ze średniowiecznego szpitala stojącego w tym miejscu.

Gdańsk - Oliwa

Widok na Oliwę oraz morze (Zatokę Gdańską) być może z wieży widokowej na Wzgórzu Pachołek.
ok. 1920

Gdańsk, Zameczek Mormonów

Zameczek Mormonów w Oliwie, nazwa żartobliwa

Gdańsk - Oliwa, Leśny (Krzaczasty) Młyn

Leśny (Krzaczasty) Młyn - teren niegdyś należący do cystersów oliwskich, wypuszczany w dzierżawę. Na tym obszarze znajdowały się dwa młyny: XXIII i XXIV na Potoku Rynarzewskim. Ten drugi nie zachował się. Na początku XX w. w tej okolicy wybudowano Dom Kuracyjny dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych, zaś młyn XXIII przystosowano do produkcji prądu. W 1945 r. (po zakończeniu II wojny) w dawnym Domu Kuracyjnym urządzono internat Państwowego Pedagogium. Po powstaniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, teren ten znalazł się w jego obrębie.
1943

Gdańsk, Dwór V na Polankach

Fasada Dworu V i część założenia ogrodowego widziana od ul. Polanki.
1912

Gdańsk, kościół św. Jakuba w Oliwie

Kościół św. Jakuba jest dwunawowy, o długości 28 m i szerokości 10 m. W drzwiach prowadzących do kościoła znajduje się zamek z rokokowym ornamentem.
1906

Gdańsk - Oliwa, Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Fragment Parku Oliwskiego (od 1955 r. im. Adama Mickiewicza). Grota szeptów (na przeciw której znajduje się druga taka sama). Obie groty pochodzą z przełomu XVIII i XIX w. , kiedy to powstały w parku takie różne atrakcje, jak pagórki, mostki, kaskada na Potoku Oliwskim. Na tej pocztówce dziewczyna próbuje usłyszeć, co druga osoba do niej szepce w drugie grocie (po przeciwległej stronie alejki).