Gdańsk, Landhaus w Oliwie
Obraz pochodzi z ok. 1920 r.  Dodano: 2019-11-01 11:11

Gdańsk, Landhaus w Oliwie

Willa Landhaus przy ul. Asnyka 1 przetrwała wojnę, ale została spalona na początku 1946 r.

Gdańsk, Park Oliwski

Ujęcie Parku Oliwskiego od strony południowej. Początkiem dzisiejszego parku był przyklasztorny ogród założony przez cystersów.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Pozdrowienia z Doliny Radości. Pocztówka przedstawia dom gościnny Otto Baumanna, założony w domu młynarza.

Gdańsk - Oliwa, Archikatedra św. Trójcy w zimowej szacie

Dawny kościół klasztorny cystersów (którego początki sięgają XII w.), po kasacie zakonu kościół parafialny katolicki; od momentu ustanowienia diecezji gdańskiej w 1925 r. - kościół katedralny, zaś po utworzeniu archidiecezji gdańskiej - podniesiony do rangi archikatedry.

Gdańsk - Oliwa, Pomnik na Górze Kościuszki (Luisenhain)

Pomnik wzniesiony na Górze Kościuszki (pomiędzy ob. ulicami: Spacerową i Kościerską, obok Pachołka) w 1889 r. .Upamiętniał zwiedzanie tego miejsca przez królową Luizę i jej małżonka króla Prus, Fryderyka Wilhelma III w maju 1797 r.
1937

Oliwa, Sanatorium Leśne

Dawne Sanatorium Leśne, znajduje się obecnie w kompleksie Szpitala Marynarki Wojennej na Polankach, nr 117.

Gdańsk - Oliwa, Archikatedra św. Trójcy

Archikatedra św. Trójcy widziana od strony zachodniej. Charakterystyczna fasada z portalem głównym pochodzącym z końca XVII w. oraz dwiema wieżami nakrytymi szpiczastymi hełmami. Przez kilkaset lat był to kościół klasztorny cystersów (przybyłych do Oliwy w 1186 r.), po kasacie zakonu kościół parafialny katolicki, zaś po ustanowieniu diecezji gdańskiej w 1925 r. - katedralny. Obecnie podniesiony do rangi archikatedry.