Gdańsk, Dwór Szwabego w Oliwie
Obraz pochodzi z ok. 1920 r.  Dodano: 2019-11-01 11:10

Gdańsk, Dwór Szwabego w Oliwie

Dwór Szwabego znajdował się nad Potokiem Oliwskim w Dolinie Szwabego. Obecnie hotel i restauracja Dwór Oliwski.

Gdańsk - Oliwa, widok na Archikatedrę Trójcy św.

Widok na fragment Oliwy z widoczną charakterystyczną bryłą archikatedry św. Trójcy, która pierwotnie (przez kilkaset lat była świątynią klasztorną cystersów). Początki tego kościoła sięgają XII w. Po kasacie zakonu cystersów, w 1 ej poł. XIX w. stał się świątynią parafialną dla katolików, zaś po ustanowieniu diecezji gdańskiej w 1925 r. - podniesiony do rangi katedry. Obecnie - po ustanowieniu archidiecezji gdańskiej - pełni funkcję archikatedry.
XX w.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Pensjonat założony ok. 1925 r. w Dolinie Radości. Jego właścicielem był Otto Kamin. Obok pensjonatu w 1928 r. założył zwierzyniec. Po II wojnie światowej dawny pensjonat służył za siedzibę nadleśnictwa, ob. mieszczą się w nim mieszkania prywatne.
ok. 1930

Oliwa, Park Oliwski

Widok na bramę w Parku Oliwskim. Brama przylega do budynku Spichrza Opackiego wybudowanego w 1723 r. na miejscu dwóch wyburzonych budynków.
1909

Gdańsk, katedra i klasztor w Oliwie

Widok na katedrę i klasztor od strony południowo-wschodniej.

Gdańsk - Oliwa, archikatedra św. Trójcy

Na pocztówce widoczna jest charakterystyczna bryła dawnego kościoła cysterskiego, którego początki sięgają XII w. Po kasacie cystersów, w 1 poł. XIX w. świątynia parafialna katolicka, po ustanowieniu diecezji gdańskiej w 1925 r. - katedra, zaś po ustanowieniu archidiecezji - podniesiona do rangi archikatedry.

Gdańsk, stary rynek oliwski

Centralne miejsce starej Oliwy. W głębi widoczny częściowo nłyn (zachowany do dzisiaj) i wzgórze Pachołek.