Gdańsk, Dwór Szwabego w Oliwie
Obraz pochodzi z ok. 1920 r.  Dodano: 2019-11-01 11:10

Gdańsk, Dwór Szwabego w Oliwie

Dwór Szwabego znajdował się nad Potokiem Oliwskim w Dolinie Szwabego. Obecnie hotel i restauracja Dwór Oliwski.

Gdańsk - Oliwa, archikatedra św. Trójcy

Na pocztówce widoczna jest charakterystyczna bryła dawnego kościoła cysterskiego, którego początki sięgają XII w. Po kasacie cystersów, w 1 poł. XIX w. świątynia parafialna katolicka, po ustanowieniu diecezji gdańskiej w 1925 r. - katedra, zaś po ustanowieniu archidiecezji - podniesiona do rangi archikatedry.
1935

Gdańsk, widok z Pachołka

Spojrzenie na Oliwę z wieży widokowej na Pachołku. Widoczny Kościół Pojednania. W czasie II wojny światowej stanowisko obserwacyjne Niemców.
1935

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Ostatnia strona okładki z cytatem Jędrzeja Śniadeckiego.

Gdańsk - Oliwa, Rynek

Gdańsk - Oliwa, widok z terenu ogrodu obecnego Parku Oliwskiego obok ul.Jana Kanapariusza. W głębi po prawej stronie widoczna charakterystyczna sylwetka obecnej archikatedry św. Trójcy (niegdyś kościoła klasztornego cystersów, potem parafialnego katolików, zaś od 1925 r. - katedralnego).
1914

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Pensjonat w Dolinie Radości (założony ok. 1905 r.), którego właścicielem był Otto Baumann.
1943

Gdańsk, Kościół Pojednania w Oliwie

Kościół Matki Bożej Królowej Korony Polski, dawniej kościół ewangelicki, dziś prowadzony przez cystersów