Gdańsk, kurort w Oliwie
Obraz pochodzi z 1919 r.  Dodano: 2019-11-01 11:09

Gdańsk, kurort w Oliwie

Od końca XIX w. Oliwa była kurortem powietrznym (Luftkurort) ze względu na specyficzny klimat panujący w Dolinie Radości. Widoczny na pocztówce budynek obecnie należy do Szpitala Dziecięcego na Polankach.

Gdańsk, łazienki żeńskie na Westerpaltte

Panie schodziły do wody wprost z pomostu połączonego z przebieralnią. Kąpiele morskie traktowano jako zabieg leczniczy. Na pierwszym planie pozostałości umocnień brzegowych pozostałości fortyfikacji. Obieg 1910 r.

Gdańsk, pozdrowienia z Westerplatte

Pocztówka w obiegu w 1898 r.: dom zdrojowy, latarnia, hotel, molo, czasy kurortu.
1917

Gdańsk, dworzec w Oliwie

Dworzec został zbudowany i otwarty w 1870 r. jako część nowej linii kolejowej ze Szczecina do Gdańska.

Gdańsk - Stogi (Heubude), droga na plażę

Piaszczysta droga przez las porastający wydmy, wiodąca na plażę. Kuracjusze podążają tamtędy, by wypoczywać na plaży.

Gdańsk - Oliwa, Leśny (Krzaczasty) Młyn

Leśny (Krzaczasty) Młyn - teren niegdyś należący do cystersów oliwskich, wypuszczany w dzierżawę. Na tym obszarze znajdowały się dwa młyny: XXIII i XXIV na Potoku Rynarzewskim. Ten drugi nie zachował się. Na początku XX w. w tej okolicy wybudowano Dom Kuracyjny dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych, zaś młyn XXIII przystosowano do produkcji prądu. W 1945 r. (po zakończeniu II wojny) w dawnym Domu Kuracyjnym urządzono internat Państwowego Pedagogium. Po powstaniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, teren ten znalazł się w jego obrębie.

Gdańsk - Oliwa, Rynek

Gdańsk - Oliwa, widok z terenu ogrodu obecnego Parku Oliwskiego obok ul.Jana Kanapariusza. W głębi po prawej stronie widoczna charakterystyczna sylwetka obecnej archikatedry św. Trójcy (niegdyś kościoła klasztornego cystersów, potem parafialnego katolików, zaś od 1925 r. - katedralnego).