Gdańsk, ambona w Archikatedrze Oliwskiej
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-01 11:09

Gdańsk, ambona w Archikatedrze Oliwskiej

Ambona została wykonana w drewnie lipowym, pokryta szlachetnym czarnym kolorem, zdobiona licznymi złoconymi kartuszami.

Gdańsk, nawa północna w Archikatedrze Oliwskiej

Nawa północna znajduje się po lewej stronie kościoła - patrząc w kierunku ołtarza. Liczy dziesięć przęseł długości i nakryta jest sklepieniem gwiaździstym. Oświetla ją osiem zamkniętych ostrymi łukami okien.

Gdańsk - Oliwa, Młyn Prochowy w Dolinie Potoku Prochowego

Młyn Prochowy w Dolinie Potoku Prochowego (ob. ul. Kościerska 10), niegdyś własność cystersów oliwskich. Według numeracji z XIX w., był to młyn XXI nad Potokiem Oliwskim (i jego dopływami) - licząc od ujścia tego potoku do Zatoki Gdańskiej.

Gdańsk - Oliwa, Wnętrze Archikatedry

Pocztówka pokazuje wnętrze Archikatedry św. Trójcy w Oliwie - niegdyś kościoła klasztornego cystersów - konkretnie ambit wraz ze znajdującymi się w nim ołtarzami. Większość ołtarzy pochodzi z fundacji opata Aleksandra Kęsowskiego oraz Michała Antoniego Hackiego. W centrum ołtarza, który widać na pierwszym planie znajduje się obraz Hermana Hana pt. "Ukoronowanie NMP" .
1950

Gdańsk zabytkowy w roku 1950

Stan powojenny Archikatedry Oliwskiej. Zachował się oryginalny wjazd na teren klasztoru. Obecnie nie istnieje. Z prawej strony szafarnia.

Gdańsk - Oliwa, Archikatedra św. Trójcy

Archikatedra św. Trójcy widziana od strony zachodniej. Charakterystyczna fasada z portalem głównym pochodzącym z końca XVII w. oraz dwiema wieżami nakrytymi szpiczastymi hełmami. Przez kilkaset lat był to kościół klasztorny cystersów (przybyłych do Oliwy w 1186 r.), po kasacie zakonu kościół parafialny katolicki, zaś po ustanowieniu diecezji gdańskiej w 1925 r. - katedralny. Obecnie podniesiony do rangi archikatedry.

Gdańsk, Archikatedra Oliwska

Główna nawa liczy 107 m długości (wewnątrz 97,6 m). Czyni to Katedrę najdłuższym kościołem w Polsce i jednym z najdłuższych na świecie. Fasada z wieżami wznosi się na wysokość 46 m.