Obraz pochodzi z ok. 1920 r.  Dodano: 2019-11-01 11:09

Gdańsk, nagrobek rodziny Kosów

Nagrobek rodziny Kosów znajduje się w Archikatedrze Oliwskiej. Pochodzi z lat 1599-1600. Dzieło Wilhelma van den Blocke.

ok. 1920

Gdańsk, ambona w Archikatedrze Oliwskiej

Ambona została wykonana w drewnie lipowym, pokryta szlachetnym czarnym kolorem, zdobiona licznymi złoconymi kartuszami.

Gdańsk - Oliwa, Wnętrze Archikatedry

Pocztówka pokazuje wnętrze Archikatedry św. Trójcy w Oliwie - niegdyś kościoła klasztornego cystersów - konkretnie ambit wraz ze znajdującymi się w nim ołtarzami. Większość ołtarzy pochodzi z fundacji opata Aleksandra Kęsowskiego oraz Michała Antoniego Hackiego. W centrum ołtarza, który widać na pierwszym planie znajduje się obraz Hermana Hana pt. "Ukoronowanie NMP" .

Gdańsk, nawa północna w Archikatedrze Oliwskiej

Nawa północna znajduje się po lewej stronie kościoła - patrząc w kierunku ołtarza. Liczy dziesięć przęseł długości i nakryta jest sklepieniem gwiaździstym. Oświetla ją osiem zamkniętych ostrymi łukami okien.

Gdańsk, Archikatedra Oliwska

Pocztówka przedstawia refektarz– miejsca spożywania posiłków przez zakonników. Na ścianie można dojrzeć portrety opatów oliwskich.

Gdańsk - Oliwa, Archikatedra św. Trójcy

Archikatedra św. Trójcy widziana od strony zachodniej. Charakterystyczna fasada z portalem głównym pochodzącym z końca XVII w. oraz dwiema wieżami nakrytymi szpiczastymi hełmami. Przez kilkaset lat był to kościół klasztorny cystersów (przybyłych do Oliwy w 1186 r.), po kasacie zakonu kościół parafialny katolicki, zaś po ustanowieniu diecezji gdańskiej w 1925 r. - katedralny. Obecnie podniesiony do rangi archikatedry.