Gdańsk, Gospódka (Klein Krug)
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-01 11:09

Gdańsk, Gospódka (Klein Krug)

Osiedle domków jednorodzinnych powstało na przełomie XIX i XX w. w miejscu zwanym Klein Krug (obecnie Gospódka). Podlega ochronie konserwatorskiej.

Gdańsk, Schwabenthal

Kuźnia miedzi w Dolinie Schwabego.
1900

Gdańsk, Dwór IV

Dwór IV i staw na Polankach w Oliwie.

Gdańsk - Oliwa, Dom Bramny (Dom Zarazy)

Dom Bramny, Stary Rynek Oliwski 15 - dawna brama klasztorna, dawna siedziba sołtysa. Zburzony w 1577 r. , wkrótce odbudowany. Zwany Domem Zarazy, gdyż w 1709 r. podczas epidemii zmarło w nim 9 cystersów. Na I piętrze znajdowała się kaplica /św. Bernarda. W XIX w. siedziba administracji oraz areszt. W XX w. rzeznaczony na cele mieszkalne. Po wojnie siedziba administracji, ob. pomieszczenia mieszkalne oraz siedziba Stowarzyszenia "Stara Oliwa".
1926

Gdańsk, Kościół Pojednania w Oliwie

Kościół poświęcono w 1920 r. i nazwany został kościołem Pojednania (Versöhnungkirche) na znak dziękczynny zwycięstwa nad Francją w 1871 roku. Styl neogotycki, ul. Leśna 5.

Gdańsk - Oliwa, Wytwórnia Mydła

Gdańsk - Oliwa, ob. Al. Grunwaldzka 497 (Danziger Str. 13, od 1930 -1945 r. Adolf - Hitler Str. 497). Właściciel: 1894 - 1931 Bruno Richard Toerckler, 1931 - 1939 Gerda Toerckler oraz Richard Toerckler.

Gdańsk - Oliwa, Hotel "Kurhaus Oliva" (czyli "Dom Kuracyjny Oliwa")

Hotel "Kurhaus Oliva" znajdował się przy ob. ul. Podhalańskiej 5. Przy czym początkowo nosił nazwę "Kurhaus Sommmer" (w latach 1905 - 15), a dopiero później nazwę przytoczoną na wstępie. W latach 20 - tych XX w. właścicielem był Eugen Katt. Pocztówka przedstawia restaurację znajdującą się w tym hotelu. W obiegu od 20 IX 1930 r.