Gdańsk, Gospódka (Klein Krug)
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-01 11:09

Gdańsk, Gospódka (Klein Krug)

Osiedle domków jednorodzinnych powstało na przełomie XIX i XX w. w miejscu zwanym Klein Krug (obecnie Gospódka). Podlega ochronie konserwatorskiej.

Oliwa, ulica Kwietna

Dom czeladników młynarskich przy ul. Kwietnej (Rosengasse).

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Pozdrowienia z Doliny Radości. Pocztówka przedstawia dom gościnny Otto Baumanna, założony w domu młynarza.
1966

Gdańsk, Oliwa Dom Zarazy

Dom Zarazy - Stary Rynek Oliwski 15 - dawna brama klasztorna oraz siedziba wójta. Wewnątrz na pierwszym piętrze mieściła się kaplica św. Bernarda. Wg. tradycji w 1709 r. zmarło we wnętrzu tego budynku 9 cystersów, stąd nazwa: "Dom Zarazy". Po kasacie zakonu cystersów była tam siedziba sołtysa oliwskiego oraz areszt. Na początku XX w. po przeniesieniu administracji do innego budynku, zaadaptowano ten obiekt na mieszkania. Po wojnie znów siedziba administracji, ob. pomieszczenia mieszkalne oraz siedziba Stowarzyszenia Stara Oliwa. Na pocztówce budynek ten widoczny od ul. Stary Rynek Oliwski. Widoczny na fasadzie zegar słoneczny, prawdopodobnie z XVIII w.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Schwabego (Schwabental)

Gdańsk - Oliwa, Dolina Schwabego. Stanowi ona teren do ujścia do Potoku Oliwskiego wód Potoku Czystej Wody. Stanowi część Doliny Radości. Znajduje się w niej dworek z XVIII w. , w którym przed II wojną światową funkcjonowała restauracja (właścicielem był Hugo Mrozek). Ob. mieści się tam Restauracja Dwór Oliwski. Pocztówka w obiegu od 25 V 1926 r.
1915

Gdańsk - Oliwa, Dolina Powagi (Ernsttal)

Dolina Powagi znajduje się tuż przy wylocie Doliny Schwabego i Doliny Zgniłych Mostów, w miejscu ujścia Potoku Prochowego do Potoku Oliwskiego. Na zdjęciu widoczny barokowy dwór z 2 ej poł. XVIII w. Pocztówka w obiegu od 25 VII 1915 r.
XX w.

Oliwa, widok na wzgórze Pachołek

Widok na wzgórze Pachołek , ujęcie od strony stawu młyńskiego. U podnóża widać hotel i restaurację Waldhauschen.