Gdańsk, dom dla emerytowanych nauczycielek w Oliwie
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-01 11:09

Gdańsk, dom dla emerytowanych nauczycielek w Oliwie

Lehrerinnen Feierabendhaus przy ul. Kronprinzenallee 23 (ob. ul. Wita Stwosza 23). Był to dom dla emerytowanych nauczycielek.

Gdańsk, Przelot nad Targiem Węglowym

Pocztówka z latającym panem. Tym razem przelatuje ze swoim parasolem nad Targiem Węglowym. Widoczna zachodnia pierzeja, a z prawej strony widoczny Teatr Miejski.
1950

Gdańsk zabytkowy w roku 1950

Część przypór Archikatedry Oliwskiej jest schowana wewnątrz świątyni. Katedra, podobnie jak inne opactwa cysterskie, architektonicznie podlega typowym cysterskim regułom budowania. Zasady, jakimi kierowali się cystersi wywarły zauważalny wpływ na lokalizacje opactw, ich architekturę, a także gospodarkę. Na pierwszy plan zawsze wysuwała się prostota i funkcjonalność całego założenia.

Gdańsk, Długi Targ widok od strony Zielonej Bramy

Długi Targ (Langemarkt) widok od strony Zielonej Bramy. Na środku fotografii Ratusz Głównego Miasta. Widoczne też tramwaje.

Oliwa, ulica Kwietna

Dom czeladników młynarskich przy ul. Kwietnej (Rosengasse).

Gdańsk - Oliwa, Pałac Opatów

Pałac Opatów w Parku Oliwskim (od 1955 r. im. Adama Mickiewicza) - dawna rezydencja opatów cysterskich. Na pocztówce widoczne jest południowe skrzydło pałacu, którego początki budowy sięgają 1637 r. Jednak dopiero przebudowa w latach 1754 - 56 (z inicjatywy opata Jacka Rybińskiego) nadała mu cechy budowli rokokowej. Pałac został spalony w 1945 r. Odbudowano go w latach 1958 - 65, przeznaczając go na siedzibę Muzeum Narodowego (początkowo Działu Etnograficznego, dziś mieści się tu Oddział Sztuki Współczesnej). Pocztówka w obiegu od 4 V 1916 r.
1900

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Pozdrowienia z Doliny Radości otoczonej malowniczymi, zalesionymi wzgórzami. Pocztówka w obiegu od 24 X 1899 r.