Gdańsk, ulica Alfa Liczmańskiego
Obraz pochodzi z 1914 r.  Dodano: 2019-11-01 11:09

Gdańsk, ulica Alfa Liczmańskiego

Ulica Alfa Liczmańskiego (Jahnstrasse) - widok w kierunku ul. Grunwaldzkiej. Dom Liczmańskiego pierwszy po prawej.

Gdańsk - Oliwa, fragment Wzgórza Pachołek (Karlsberg)

Zdjęcie przedstawia drogę wiodącą na szczyt wzgórza Pachołek (Karlsberg). Na wzgórzu tym na początku XIX w. wzniesiono pawilon widokowy, zaś w 1882 r. - z inicjatywy cesarza Wilhelma I - murowaną, neogotycką wieżę widokową. Pocztówka ukazuje grupę osób, które wypoczywają na łonie natury, w pobliżu drogi prowadzącej do wspomnianego punktu widokowego.
1935

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na dziesiątej i jedenastej stronie tabela do wpisów sprawności.

Gdańsk - Oliwa, Panorama widziana ze Wzgórza Pachołek (Karlsberg)

Panorama Oliwy widoczna ze Wzgórza Pachołek (wys. 100, 8 m n. p. m.). Już w pierwszej poł. XIX w. wybudowano na szczycie tego wzgórza pawilon widokowy, zaś w 1882 r. cesarz Wilhelm I ufundował tamże neogotycką murowaną wieżę widokową. Została ona wysadzona przez niemieckie wojsko 23 III 1945 r. W 1975 r. ustawiono tamże wieżę o konstrukcji żeliwnej, modernizowaną w 2009 r.
1906-02-01

Gdańsk, plac Hanzy

Zabudowa północnej strony placu Hanzy, bliskie sąsiedztwo obecnego Zieleniaka.

Gdańsk, Ulica Świętego Ducha

Ulica Świętego Ducha, widoczne skrzyżowanie z ulica Szewską. Po lewej stronie nieistniejąca obecnie zabudowa. Obieg 1909 rok.

Gdańsk - Oliwa, wirydarz dawnego klasztoru cystersów

Pocztówka pokazuje wewnętrzny dziedziniec dawnego klasztoru cystersów, otoczony ze wszystkich stron budynkami klasztornymi, w tym masywem kościoła (późniejszej katedry). Obecnie w dawnych budynkach klasztornych mieści się Gdańskie Seminarium Duchowne i podobnie, jak niegdyś - dziedziniec nie jest dostępny dla osób postronnych.