Gdańsk, budynki nadleśnictwa w Oliwie
Obraz pochodzi z 1904 r.  Dodano: 2019-11-01 11:08

Gdańsk, budynki nadleśnictwa w Oliwie

Pocztówka przedstawia budynki gospodarcze Nadleśnictwa Królewskiego. Budynek z pierwszego planu stoi przy obecnej Świerkowej 1, płot biegnie wzdłuż Kwietnej. Z czasem zamieszkali tu pracownicy Lasów Państwowych.

Gdańsk - Oliwa, Archikatedra św. Trójcy

Archikatedra św. Trójcy widziana od strony zachodniej. Charakterystyczna fasada z portalem głównym pochodzącym z końca XVII w. oraz dwiema wieżami nakrytymi szpiczastymi hełmami. Przez kilkaset lat był to kościół klasztorny cystersów (przybyłych do Oliwy w 1186 r.), po kasacie zakonu kościół parafialny katolicki, zaś po ustanowieniu diecezji gdańskiej w 1925 r. - katedralny. Obecnie podniesiony do rangi archikatedry.
1911

Gdańsk, Pensjonat Freudental

Pensjonat Otto Baumanna w Dolinie Radości został zbudowany w 1905 r. przy ul. Bytowskiej 5.

Oliwa, ulica Opata Jacka Rybińskiego

Zimowa perspektywa ulicy Opata Jacka Rybińskiego (Am Schlossgarten).
XX w.

Gdańsk, Oliwa, Dolina Elfów

Dolina Elfów w Rynarzewie. Lata 30 XX wieku.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Po południowej stronie Doliny Radości, na zboczu wzgórza, podczas jego zalesiania miedzy drzewami iglastymi posadzono brzozy tworzące napis "Danz" (nazwisko leśnika ) oraz datę "1896").

Gdańsk - Oliwa, Dolina Powagi (Ernsttal)

Dolina Powagi znajduje się przy wylocie Doliny Schwabego i Doliny Zgniłych Mostów, w miejscu ujścia Potoku Prochowego do Potoku Oliwskiego. Obecnie traktuje się ją jako część Doliny Radości. Znajduje się na jej terenie barokowy dwór z 2 poł. XVIII w. (ob. budynek mieszkalny). Niegdyś znajdowały się w Dolinie Powagi dwa młyny; do naszych czasów przetrwał jeden, tzw. Kuźnia Wodna. Pocztówka w obiegu od 31 VII 1905 r.