Gdańsk, Park Oliwski i Pałac Opatów
Obraz pochodzi z XX w.  Dodano: 2019-11-01 11:06

Gdańsk, Park Oliwski i Pałac Opatów

Najstarsza część budynku, tzw. Stary Pałac, powstała w XV wieku, w stylu gotyckim. Z lewej strony katedra.

Gdańsk - Oliwa, Pałac Opatów

Wnętrze Pałacu Opatów w Oliwie, w którym 1 V 1927 r. otwarto Muzeum Krajowe Historii Gdańska. Widoczna jedna z sal wystawienniczych.
1909

Gdańsk, katedra i klasztor w Oliwie

Widok na katedrę i klasztor od strony południowo-wschodniej.
XX w.

Gdańsk - Oliwa, brama wiodąca do Parku Oliwskiego

Pocztówka przedstawia bramę w ceglanym murze otaczającym Park Oliwski (od 1955 r. im. Adama Mickiewicza). Z jednej strony brama przylega do budynku Spichrza Opackiego wybudowanego w 1723 r. Na zdjęciu widać spacerujące postacie, które wychodzą z parku. Pocztówka w obiegu od 11 VIII 1909 r.
1950

Gdańsk zabytkowy w roku 1950

Widok na spichrz klasztorny (obecnie mieści się w nim Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku), zwany Opackim. Przed nim stoi wiatrak, współcześnie nie istnieje.
XX w.

Oliwa, Widok Książęcy

Widok Książęcy w Parku Oliwskim, tzw. oś morska. Na końcu perspektywy widać było morze.

Gdańsk - Oliwa, Park - Oliwski im. Adama Mickiewicza

Park Oliwski - od 1955 r. im. Adama Mickiewicza. Teren 13 ha, pomiędzy ul. Opacką a Opata Rybińskiego. Początki parku na tym terenie sięgają XVI w. , kiedy to przy rezydencji opackiej powstał ogród. W XVIII w. z inicjatywy opata Rybińskiego powstał rokokowy ogród; dalsze przekształcenia tego terenu dotyczą przełomu XVIII i XIX w. i są związane z pracami ogrodnika Saltzmanna. Na pocztówce pokazana jest jedna z alej parkowych z równo przystrzyżonymi drzewami oraz krzewami, którą spaceruje kobieta z dzieckiem.