Gdańsk, kurort w Oliwie
Obraz pochodzi z 1919 r.  Dodano: 2019-11-01 11:04

Gdańsk, kurort w Oliwie

Od końca XIX w. Oliwa była kurortem powietrznym (Luftkurort) ze względu na specyficzny klimat panujący w Dolinie Radości. Widoczny na pocztówce budynek obecnie należy do Szpitala Dziecięcego na Polankach.

Gdańsk - Oliwa, Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Park Oliwski - od 1955 r. im. Adama Mickiewicza. Początki parku na tym terenie sięgają XVI w. , czyli utworzenia ogrodu przylegającego do rezydencji opackiej. W XVIII w. przekształcono go w rokokowy ogród. Dalszym przekształceniom poddano na przełomie XVIII i XIX w., kiedy to powstały kręte alejki, mostki, pagórki, altany, kaskada na Potoku Oliwskim. W XIX w. park przekształcono w ogród dendrologiczny. Na pocztówce pokazana jest jedna z parkowych alej z równo przystrzyżonymi drzewami oraz krzewami.

Gdańsk, nawa północna w Archikatedrze Oliwskiej

Nawa północna znajduje się po lewej stronie kościoła - patrząc w kierunku ołtarza. Liczy dziesięć przęseł długości i nakryta jest sklepieniem gwiaździstym. Oświetla ją osiem zamkniętych ostrymi łukami okien.
ok. 1930

Gdańsk, Liceum w Oliwie

Przy ul. Polanki (Pelonken) pod nr 130 stoi gmach szkoły, który swe podwoje dla nauki otworzył w sierpniu 1913 r. jako koedukacyjne Liceum (Lyzeum Oliva) powstałe na bazie szkoły dla dziewcząt z siedzibą przy ul. Opata Rybińskiego.
1950

Gdańsk zabytkowy w roku 1950

Stan powojenny Archikatedry Oliwskiej. Zachował się oryginalny wjazd na teren klasztoru. Obecnie nie istnieje. Z prawej strony szafarnia.
1914

Oliwa, Freudental

Pensjonat w Dolinie Radości (założony ok. 1905 r.), którego właścicielem był Otto Baumann.
1909

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Po południowej stronie Doliny Radości, na zboczu wzgórza, podczas jego zalesiania, pomiędzy drzewami iglastymi posadzono brzozy. Utworzyły one napis - nazwisko leśnika: "Danz" oraz datę: 1896". Pocztówka w obiegu od 19 VII 1909 r.