Gdańsk, dwór Ernstall i kuźnia wodna
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-01 11:02

Gdańsk, dwór Ernstall i kuźnia wodna

Dwór Ernsttal (Dwór Młyna XIV) – zabytkowy dwór w Oliwie. Został zbudowany w końcu XVIII wieku na planie prostokąta w stylu klasycystycznym. Obok (po prawej) kuźnia wodna.

Gdańsk - Oliwa, Młyn Prochowy w Dolinie Potoku Prochowego

Młyn Prochowy w Dolinie Potoku Prochowego (ob. ul. Kościerska 10), niegdyś własność cystersów oliwskich. Według numeracji z XIX w., był to młyn XXI nad Potokiem Oliwskim (i jego dopływami) - licząc od ujścia tego potoku do Zatoki Gdańskiej.

Czarna Woda

Czarna Woda- miasto w Borach Tucholskich, na pograniczu borowiacko-kociewskim. Na górnym zdjęciu widzimy tartak i młyn parowy. Na zdjęciu dolnym pokazano urokliwą Villę Brambach.

Gdańsk - Oliwa

Pocztówka trójobrazkowa - w obiegu od 7 XII 1914 r. Przedstawia m. in. Dworek Ogrodnika, przy ob. ul. Opackiej 12. Znajduje się on przy płn. - wsch. granicy Parku Oliwskiego. Była to rezydencja ogrodnika: najpierw Kazimierza Dembińskiego - twórcy Parku Oliwskiego, potem Johanna Georga Saltzmanna, który parkowi nadał cechy ogrodu chińskiego.

Gdańsk, Wielki Młyn

Wielki Młyn (Grosse Mühle) zbudowany w roku 1350 przez Zakon Najświętszej Marii Panny dla którego m.in. poprowadzono kanał wód Raduni z okolic Pruszcza Gdańskiego. Budowlę usadowiono na wyspie zwanej Tarczą w rozwidleniu Kanału Radu. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".

Gdańsk - Oliwa, Dolina Schwabego (Schwabental)

Gdańsk - Oliwa, Dolina Schwabego. Stanowi ona teren do ujścia do Potoku Oliwskiego wód Potoku Czystej Wody. Stanowi część Doliny Radości. Znajduje się w niej dworek z XVIII w. , w którym przed II wojną światową funkcjonowała restauracja (właścicielem był Hugo Mrozek). Ob. mieści się tam Restauracja Dwór Oliwski. Pocztówka w obiegu od 25 V 1926 r.
ok. 1940

Jelitkowo

Staw młyński w Jelitkowie. Stary młyn,w którym przed wojną mieścił się zarząd uzdrowiska, rozebrano w 1945 roku, zachowując przepust i tamę.