Gdańsk, Dwór V Jutrzenka
Obraz pochodzi z 1941 r.  Dodano: 2019-11-01 11:01

Gdańsk, Dwór V Jutrzenka

Staw i Dwór V przy ulicy Polanki. W latach trzydziestych XX wieku zespół dworski włączono do kompleksu szpitalnego.

1919

Gdańsk, kurort w Oliwie

Od końca XIX w. Oliwa była kurortem powietrznym (Luftkurort) ze względu na specyficzny klimat panujący w Dolinie Radości. Widoczny na pocztówce budynek obecnie należy do Szpitala Dziecięcego na Polankach.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Schwabego (Schwabental)

Gdańsk - Oliwa, Dolina Schwabego. Stanowi ona teren do ujścia do Potoku Oliwskiego wód Potoku Czystej Wody. Stanowi część Doliny Radości. Znajduje się w niej dworek z XVIII w. , w którym przed II wojną światową funkcjonowała restauracja (właścicielem był Hugo Mrozek). Ob. mieści się tam Restauracja Dwór Oliwski. Pocztówka w obiegu od 25 V 1926 r.
1905

Oliwa

Na pierwszym planie widzimy staw młyński Młyna V w Oliwie (przy starej zajezdni tramwajów konnych). W głębi, po lewej, zabudowania Młyna V, który powstał 1596 jako kuźnia żelaza. Od roku 1828 pełnił funkcję młyna zbożowego. Budynek spłonął na początku lat 70-tych XX wieku. Po prawej stronie tzw. Dom Młynarza z połowy XIX wieku.
1904

Gdańsk, kościół św. Jakuba w Oliwie

Kościół św. Jakuba stoi przy zbiegu ulic Opackiej i Cystersów, w najwyższym punkcie w starej części Oliwy . Pochodzi z około 1592 roku. Wcześniej mógł istnieć w tym miejscu drewniany kościółek z ok. 1300 roku.
ok. 1920

Gdańsk - Orunia Park Oruński, Danzig - Ohra Hoene - Park

Fragment Parku Oruńskiego, który przez kilkaset lat stanowił wraz z dworem własność gdańskich rodów patrycjuszowskich. W 1813 r. zdewastowany. Kolejny właściciel (od 1814 r.) F. A. Th. Hoene odbudował dwór, przywrócił dawną świetność parkowi. Jego córka, Emily Hoene w 1917 r. przekazała posiadłość testamentem miastu. Miasto udostępniło park mieszkańcom. Pocztówka w obiegu od 16 VIII 1945 r.

Gdańsk, stary wjazd do klasztoru cysterskiego.

Tu znajdował się średniowieczny wjazd do klasztoru cysterskiego. Na Domu Zarazy (Bramnym) widać zegar słoneczny.