Gdańsk, liceum w Oliwie
Obraz pochodzi z 1941 r.  Dodano: 2019-11-01 11:01

Gdańsk, liceum w Oliwie

19 kwietnia 1945 r., rozpoczęto w szkole organizowanie Państwowego Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnego w Oliwie, oznaczone następnie jako V Państwowe Liceum.

Gdańsk - Oliwa, Archikatedra św. Trójcy

Archikatedra św. Trójcy widziana od strony zachodniej. Charakterystyczna fasada z portalem głównym pochodzącym z końca XVII w. oraz dwiema wieżami nakrytymi szpiczastymi hełmami. Przez kilkaset lat był to kościół klasztorny cystersów (przybyłych do Oliwy w 1186 r.), po kasacie zakonu kościół parafialny katolicki, zaś po ustanowieniu diecezji gdańskiej w 1925 r. - katedralny. Obecnie podniesiony do rangi archikatedry.
1932-03-23

Świadectwo Senackiej Klasy Powszechnej

Świadectwo Senackiej Klasy Powszechnej Gdańsk-Wrzeszcz. Klasa IV.

Frank Frankenfelde

Frank- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Kaliska. W górnej części pocztówki widzimy gościniec Englera i szkołę katolicką we Franku. W części dolnej przedstawiono dworzec kolejowy z lokomotywą.
1906

Gdańsk, Plac Hanzy, Hansaplatz

Widok na Plac Hanzy od strony północno-zachodniej. Po prawej Archiwum Miejskie, w głębi po prawej szkoła św. Piotra i Pawła (obecnie I LO). Obieg 1907 r.
XX w.

Oliwa, Widok Książęcy

Widok Książęcy w Parku Oliwskim, tzw. oś morska. Na końcu perspektywy widać było morze.
1937

Gdańsk, Ludolfina

Dawna posiadłość - Ludolphine - wydzielona w XVIII w. ze Stawowia (ob. w granicach Sopotu). Dwór z oficyną, budynki gospodarcze, założenie parkowe. Ob. adres: ul. Czyżewskiego 29 / 31. Przed II wojną siedziba Ewangelickiego Związku Diakonisek, które urządziły tu dom wypoczynkowy. Ob. użytkowane przez Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu, część założenia parkowego należy do Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych im. Władysława Szafera.