Gdańsk, ulica Obrońców Westerplatte (Georgstrasse)
Obraz pochodzi z 1914 r.  Dodano: 2019-11-01 11:01

Gdańsk, ulica Obrońców Westerplatte (Georgstrasse)

Perspektywa ulicy Obrońców Westerplatte (Georgstrasse). Z prawej wylot Wita Stwosza (Kronprinzallee).

1935

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na drugiej stronie książeczki zdjęcie Pawła Borchardta i podpis drużynowego. Na trzeciej stronie dane właściciela książeczki i podstawowe dane dotyczące ważności książeczki, daty wystawienia oraz data złożenia przyrzeczenia harcerskiego.
1907-08-08

Oliwa, Lipowy Dom

Lipowy Dom przy Grunwaldzkiej 516. Obiekt stoi do dziś.
1914

Gdańsk, Freudenthal

Stoliki przy stawie, pensjonat prawdopodobnie jeszcze Otto Baumanna. Ulic Bytowska 5.
1966

Gdańsk, Oliwa Dom Zarazy

Dom Zarazy - Stary Rynek Oliwski 15 - dawna brama klasztorna oraz siedziba wójta. Wewnątrz na pierwszym piętrze mieściła się kaplica św. Bernarda. Wg. tradycji w 1709 r. zmarło we wnętrzu tego budynku 9 cystersów, stąd nazwa: "Dom Zarazy". Po kasacie zakonu cystersów była tam siedziba sołtysa oliwskiego oraz areszt. Na początku XX w. po przeniesieniu administracji do innego budynku, zaadaptowano ten obiekt na mieszkania. Po wojnie znów siedziba administracji, ob. pomieszczenia mieszkalne oraz siedziba Stowarzyszenia Stara Oliwa. Na pocztówce budynek ten widoczny od ul. Stary Rynek Oliwski. Widoczny na fasadzie zegar słoneczny, prawdopodobnie z XVIII w.

Gdańsk - Oliwa, Hotel "Kurhaus Oliva" (czyli "Dom Kuracyjny Oliwa")

Hotel "Kurhaus Oliva" znajdował się przy ob. ul. Podhalańskiej 5. Przy czym początkowo nosił nazwę "Kurhaus Sommmer" (w latach 1905 - 15), a dopiero później nazwę przytoczoną na wstępie. W latach 20 - tych XX w. właścicielem był Eugen Katt. Pocztówka przedstawia restaurację znajdującą się w tym hotelu. W obiegu od 20 IX 1930 r.
ok. 1907

Gdańsk, kamienice ulicy Szopy

Zabudowa ulicy Szopy (Mattenbuden), widok w kierunku północnym, mniej więcej na wysokości Mostu Rogoźników.