Gdańsk, pozdrowienia z Oliwy
Obraz pochodzi z 1898 r.  Dodano: 2019-11-01 11:00

Gdańsk, pozdrowienia z Oliwy

Pocztówka wykonana w czasie, gdy Oliwa nie była jeszcze przyłączona do Gdańska.

Gdańsk - Oliwa, Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Fragment Parku Oliwskiego (od 1955 r. noszącego imię Adama Mickiewicza). Na zdjęciu widać spacerujących ludzi aleją biegnącą wzdłuż rabaty kwiatowej. Pocztówka w obiegu od 24 VIII 1914 r.

Gdańsk - Oliwa, las - fragment Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Malownicza leśna ścieżka biegnąca na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, ustanowionego w 1979 r. Obejmuje on fragment Wysoczyzny Morenowej Pojezierza Kaszubskiego oraz jej strefę krawędziową bezpośrednio przylegające od strony zachodniej do aglomeracji Gdańska.

Gdańsk - Oliwa, organy w nawie głównej Archikatedry św. Trójcy

Pocztówka przedstawia prospekt organowy (z 1763 - 88) znajdujący się w nawie głównej archikatedry św. Trójcy. Było to dzieło Michała Wulffa, przebudowane następnie (pod koniec XVIII w. ) przez gdańskiego organmistrza, Friedricha Rudolfa Dalitza. W latach 1863 - 65 poddano je kolejnej przebudowie, czego dokonał Friedrich Kaltschmidt, organmistrz ze Szczecina. Kościół ten przez kilkaset lat pełnił funkcję świątyni klasztornej, potem - po kasacie cystersów - kościoła parafialnego dla katolików, następnie od 1925 r. - katedry (po ustanowieniu diecezji gdańskiej), zaś po ustanowieniu archidiecezji - podniesiony do rangi archikatedry.
ok. 1920

Gdańsk - Oliwa, Dolina Schwabego (Schwabental)

Dolina Schwabego obecnie traktowana jest jako część Doliny Radości. Zajmuje obszar do ujścia do Potoku Oliwskiego wód Potoku Czystej Wody. Znajduje się w niej dwór rokokowy z XVIII w. , w którym do 1945 r. funkcjonowała restauracja (właściciel Hugo Mrozek). Obecnie znajduje się w nim też restauracja pod nazwą Dwór Oliwski. Pocztówka w obiegu od 20 V 1929 r.

Gdańsk - Oliwa, Park im. Adama Mickiewicza

Grota szeptów w Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza, która wraz z drugą grotą, u mieszczoną po przeciwnej stronie alejki stanowi pozostałość z przełomu XVIII i XIX w. Wtedy z inicjatywy opata Karla Hohenzollerna - Hechingena powstawało założenie parkowe - wzorowane na wyobrażeniach o chińskiech ogrodach: z krętymi alejkami, mostkami, altanami, pagórkami. Groty szeptów przetrwały do dziś.

Gdańsk, dwór Ernstall i kuźnia wodna

Dwór Ernsttal (Dwór Młyna XIV) – zabytkowy dwór w Oliwie. Został zbudowany w końcu XVIII wieku na planie prostokąta w stylu klasycystycznym. Obok (po prawej) kuźnia wodna.