Gdańsk, ogród przy Polankach
Obraz pochodzi z 1931 r.  Dodano: 2019-11-01 10:59

Gdańsk, ogród przy Polankach

Fragment założenia ogrodowego Dworu IV Jutrzenka, widziany od strony południowej.
Indeks zasobu: GSP01243
Wydawca: Gottheil & Sohn, Danzig
Wymiary: 140 x 90 mm
Materiał: pocztówka
Status prawny: Użycie Niekomercyjne

Słowa kluczowe:

1943

Oliwa, restauracja Ratskeller

Restauracja "Ratskeller" (czyli "Piwnica Rajców") z początku lat 40 - tych XX w. Wtedy jej właścicielem był Ernst Lange. Znajdowała się w budynku przy Adolf - Hitler Str. 521 (ob. Al. Grunwaldzka 523).

Gdańsk - Oliwa, Wnętrze restauracji "Konditorei"

Wnętrze restauracji prowadzonej (co najmniej do 1942 r.) przez Oskara Kocka w budynku przy ob. ul. Opata Rybińskiego 18. Kock był właścicielem całego budynku. Budynek ten pochodzi zapewne z ostatniej dekady XIX w. Od pierwszych lat XX w. funkcjonowała w nim kawiarnia i cukiernia "Conditorei und Cafe". Tuż po zakończeniu II wojny światowej otwarto w nim kawiarnię - restaurację "Savoy" .Obecnie lokal nosi nazwę "Burger @ Classic Restaurant".

Gdańsk, pozdrowienia z Oliwy

Pocztówka wykonana w czasie, gdy Oliwa nie była jeszcze przyłączona do Gdańska.

Gdańsk - Oliwa, Wzgórze Pachołek

Oliwa w zimowej szacie. W głębi po lewej stronie widać Wzgórze Pachołek (100, 8 m wysokości) z charakterystyczną murowaną, neogotycką wieżą widokową ufundowaną przez cesarza Wilhelma I w 1882 r.

Gdańsk, Dwór Artusa

Na pierwszym planie widoczna fontanna Neptuna, w tle Dwór Artusa. Na odwrocie pocztówki stempel pocztowy z datą 26.07.1918

Gdańsk - Oliwa, Spichlerz Opacki oraz brama Parku Oliwskiego

Spichlerz Opacki (widok od strony katedry) zbudowany w 1723 r., na miejscu dwóch wcześniejszych budynków. Trzykondygnacyjny, barokowy. Po II wojnie światowej składnica konserwatorska, od 1988 r. siedziba Muzeum Etnograficznego (oddział Muzeum Narodowego). Do budynku spichrza przylega stara, ceglana brama prowadząca do Parku Oliwskiego (od 1955 r. - im. Adama Mickiewicza). Pocztówka w obiegu od 28 IX 1934 r.