Gdańsk, dom młynarza Freudenthal
Obraz pochodzi z 1903 r.  Dodano: 2019-11-01 10:59

Gdańsk, dom młynarza Freudenthal

Droga młyńska, dom młynarza w Dolinie Radości, teren Freudenthal. Rozebrany w 1907 r.

1935

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Ostatnia strona okładki z cytatem Jędrzeja Śniadeckiego.

Gdańsk - Oliwa, wzgórze Pachołek (Karlsberg)

Wzgórze Pachołek w Oliwie (100,8 m). Widoczna neogotycka, murowana wieża widokowa ufundowana w 1882 r. przez cesarza Wilhelma I.
ok. 1915

Gdańsk - Oliwa, Dolina Schwabego (Schwabental)

Dolina Schwabego zajmuje obszar do ujścia do Potoku Oliwskiego Potoku Czystej Wody; stanowi część Doliny Radości. Znajdował się tam niegdyś Młyn XV (na Potoku Oliwskim), tzw. Młyn Schwabego, widoczny na zdjęciu. Pocztówka w obiegu od 20 I 1922 r.
1907

Gdańsk - Oliwa, Młyn XV

Młyn XV po przebudowie. Widok sprzed 1907 roku.

Gdańsk - Oliwa, Rynek (Markplatz)

Dawny rynek, czyli ob. ul. Stary Rynek Oliwski. Widoczny przystanek tramwajowy, do którego wsiadają dzieci. Widoczne drobne stragany oraz wóz zaprzężony w konia. Na dalszym planie Wzgórze Pachołek (wys. 100, 8 m n. p. m.) z murowaną, neogotycką wieżą widokową, ufundowaną w 1882 r. przez cesarza Wilhelma I. Pocztówka w obiegu od 16 VI 1919 r.

Gdańsk, wzgórze Pachołek

Wzgórze Pachołek (Karlsberg) znajduje się w kompleksie Lasów Oliwskich na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i na turystycznym szlaku Kartuskim i szlaku Skarszewskim.