Gdańsk, ul. Kwietna w Oliwie
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-01 10:57

Gdańsk, ul. Kwietna w Oliwie

Widok na Pachołek z ul. Kwietnej.

1938

Gdańsk, Kościół Pojednania w Oliwie

Kościół Pojednania od strony ul. Polanki (ob. Kościół Matki Bożej Królowej Korony Polski).

Gdańsk, dwór Schwabenthal

Od 1601 roku staw i młyn przeszedł w ręce gdańszczanina Jakuba Schwabego. W 1615 Schwabe popełnił samobójstwo z powodu malwersacji, których się dopuścił.
1908

Gdańsk, Dwór III na Polankach

Pocztówka przedstawia Dwór III rodziny Schopenhauerów na Polankach (szkoła w 1904 r.) . Tu wychowywał się przyszły filozof Artur Schopehauer. Obecnie mieści się tu Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich. Budynek po lewej nie istnieje. Rozebrano go w latach 90. XX wieku.

Gdańsk - Oliwa, Wzgórze Pachołek

Oliwa w zimowej szacie. W głębi po lewej stronie widać Wzgórze Pachołek (100, 8 m wysokości) z charakterystyczną murowaną, neogotycką wieżą widokową ufundowaną przez cesarza Wilhelma I w 1882 r.

Gdańsk, ulica Cystersów w Oliwie.

Widok na szafarnię w perspektywie ulicy Cystersów.

Gdańsk - Oliwa, Wzgórze Pachołek (Karlsberg)

Wzgórze Pachołek (100, 5 m) z murowaną neogotycką wieżą widokową ufundowaną w 1882 r. przez cesarza Wilhelma I; wysadzoną w powietrze przez Niemców 23 III 1945 r. W jej miejsce ustawiono w 1945 r. wieżę o żeliwnej konstrukcji (zmodernizowaną w 2009 r.) U stóp wzgórza opat Joseph von Hohenzollern kazał wybudować murowany dwór (w miejsce budynku wyburzonego w 1816 r.), który ob. pełni funkcję domu mieszkalnego.