Gdańsk, ul. Kwietna w Oliwie
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-11-01 10:57

Gdańsk, ul. Kwietna w Oliwie

Widok na Pachołek z ul. Kwietnej.

Gdańsk - Oliwa, Rynek

Gdańsk - Oliwa, widok z terenu ogrodu obecnego Parku Oliwskiego obok ul.Jana Kanapariusza. W głębi po prawej stronie widoczna charakterystyczna sylwetka obecnej archikatedry św. Trójcy (niegdyś kościoła klasztornego cystersów, potem parafialnego katolików, zaś od 1925 r. - katedralnego).
1905

Gdańsk, dom dla emerytowanych nauczycielek w Oliwie

Lehrerinnen Feierabendhaus przy ul. Kronprinzenallee 23 (ob. ul. Wita Stwosza 23). Był to dom dla emerytowanych nauczycielek.
1930

Gdańsk, Dom św. Łazarza w Oliwie

Dom św. Łazarza był małym szpitalem. Szpital powstał w 1660 roku, w 1742 przechodził remont i od tamtego czasu stał w niezmienionej formie. Był otoczony barokowym murkiem, miał 8 pokoi i 4-spadowy dach, kilka obrazów z XVII-XVIII wieku. Do jego budowy użyto cegieł ze średniowiecznego szpitala stojącego w tym miejscu.
ok. 1920

Gdańsk - Oliwa, Dolina Schwabego (Schwabental)

Dolina Schwabego obecnie traktowana jest jako część Doliny Radości. Zajmuje obszar do ujścia do Potoku Oliwskiego wód Potoku Czystej Wody. Znajduje się w niej dwór rokokowy z XVIII w. , w którym do 1945 r. funkcjonowała restauracja (właściciel Hugo Mrozek). Obecnie znajduje się w nim też restauracja pod nazwą Dwór Oliwski. Pocztówka w obiegu od 20 V 1929 r.

Gdańsk - Oliwa

Malownicza okolica, leśna droga wiodąca zapewne do którejś z dolin w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Pocztówka w obiegu od 5 VI 1930 r.

Gdańsk, pozdrowienia z Oliwy

Pocztówka wykonana w czasie, gdy Oliwa nie była jeszcze przyłączona do Gdańska.