Gdańsk, przystań nad Motławą

Gdańsk, przystań nad Motławą

Przystań nad Motławą.

Gdańsk, ulica Św. Ducha, Heiligegeistgasse

Widok na ulicę Św. Ducha w kierunku wschodnim. Ulica wymieniana już w 1336 r. Obieg 1904 r.

Gdańsk, Żuraw

Widok na Bramę Żuraw z Ołowianki. Ponad dachami kamienic widoczne charakterystyczne wieże Kościoła Mariackiego i Ratusza Głównego Miasta.

Gdańsk Żuraw, Danzig Das Krantor

Pocztówka pokazuje fasadę zachodnią Żurawia - od strony ul. Szerokiej. Żuraw (wzniesiony w XV w.,) pełnił kilka funkcji: dźwigu do rozładowywania statków, bramy miejskiej (jednej z kilku wodnych bram Głównego Miasta) oraz był jedną z budowli obronnych - we wnętrzach baszt mieściły się strzelnice przystosowane do ciężkiej i lekkiej broni palnej.
1910

Gdańsk, Żuraw, Ołowianka i Wyspa Spichrzów

Widok z Domu Przyrodników na Motławę, Żurawia, Wyspę Ołowiankę i cypel północny Wyspy Spichrzów. Widoczne spichlerze i cumujące statki.
1944-03-13

Gdańsk do 1945 roku

Czarno-biała fotografia przedstawiająca widok z Ołowianki na Długie Pobrzeże. Z lewej strony widoczny fragment Wyspy Spichrzów, z prawej widoczna Brama Żuraw. W centralnej części fotografii w tle wyróżniają się Ratusz oraz Kościół Mariacki. Na pierwszym planie widoczna spacerująca po Ołowiance ludność cywilna. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sygnatura: MIIWS/F/1443
1913

25 rocznica panowania Cesarza Wilhelma II

Pocztówka wydana z okazji 25 lecia panowania Cesarza Wilhelma II. Zum 25 jährigen Regierungs - Jubilatum Kaiser Wilhelm II. Głównym motywem jest widok na Długie Pobrzeże.