Gdańsk, odwach przy Bramie Wysokiej
Obraz pochodzi z 1910 r.  Dodano: 2019-10-31 17:19

Gdańsk, odwach przy Bramie Wysokiej

W 1895 r. wyrównano wały ziemne i zasypano fosy przed bramą. Od 24 V 1904 roku mieścił się w niej odwach miejski, przeniesiony ze Strzelnicy św. Jerzego.

Gdańsk, Wały Jagiellońskie z pomnikiem cesarza Wilhelma I i hotelem Danziger Hof, Danzig Dominikswall u. Kaiser Wilhelm - Denkmal u. Danziger Hof

Zdjęcie ukazuje fragment ul. Wały Jagiellońskie w zimowej scenerii. Widzimy pomnik cesarza Wilhelma I (odsłonięty w 1903 r.) na tle neorenesansowego hotelu Danziger Hof. Po prawej stronie widać fragment Bramy Wyżynnej.

Gdańsk, Burzenie wałów obronnych przylegających do Bramy Wyżynnej, Danzig Niederlegung der Festungswälle am Hohe Thor

Zdjęcie przedstawia etap likwidacji nowożytnych fortyfikacji miasta Gdańska znajdujących się w rejonie Bramy Wyżynnej. Widoczna jest Katownia z Wieżą Więzienną, na dalszym planie Dwór Bractwa św. Jerzego oraz wieża kościoła NMP.

Gdańsk, Brama Wyżynna z główną wartownią, Danzig Hohes Tor mit Hauptwache

Brama Wyżynna (wraz z główną wartownią), za którą wyłania się zwieńczenie Wieży Więziennej. Przed bramą pomnik cesarza Wilhelma I odsłonięty uroczyście w 1903 r. w obecności syna cesarza, Wilhelma II. Pomnik został zniszczony w 1945 r. Na dalszym planie Dom Handlowy Braci Freymann wzniesiony przy Targu Węglowym. Pocztówka w obiegu od 30 VII 1912 r.

Gdańsk, Brama Wyżynna

Widok na Bramę Wyżynną i Wieżę Więzienną. Pomiędzy nimi znajduje się budynek Katowni. Po lewej stronie Danzigerhof.

Gdańsk, Brama Wyżynna

Widok na Bramę Wyżynną (Wysoką Bramę), Wieżę Więzienną, Katownię i budynek banku Rzeszy Niemieckiej. Na bramie, nad wejściem, znajduje się polski orzeł z herbami Gdańska i Prus Królewskich. Po lewej stronie widoczny róg Danzigerhof.

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I

Widok z południowej strony na Pomnik Cesarza Wilhelma I. Pomnik jest zwrócony tyłem do Bramy Wyżynnej. Za pomnikiem widzimy reprezentatywną ulicę z pięknymi kamienicami (obecnie Wały Jagiellońskie)