Gdańsk, widok z Mostu Zielonego
Obraz pochodzi z 1900 r.  Dodano: 2019-10-31 17:19

Gdańsk, widok z Mostu Zielonego

Widok z Mostu Zielonego w kierunku wejścia do portu. W głębi spichlerz Królewski.

ok. 1930

Gdańsk, Długi Most i statek Kapella

Pamiątkowa pocztówka wykonana przez gdańskiego fotografa dla marynarzy ze statku Kapella. Napis na karcie Tervisi Danzigist mówi nam, że byli oni Estończykami.
ok. 1930

Gdańsk, Zielona Brama

Pocztówka przedstawiająca widok na Zieloną Bramę i Zielony Most. Na pierwszym planie widoczny parostatek "Paul Beneke". Kartka pochodzi z kalendarza pocztówkowego "Danzig im Blid" na rok 1960.

Gdańsk, Nabrzeże Motławy, widok z Zielonego Mostu

Statki w porcie na Starej Motławie i Długie Pobrzeże (Lange Brücke). Przy pomoście Wyspy Spichrzów (Speicher Insel) stoją szkunery. W głębi Dom przyrodników i Żuraw. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
1907

Gdańsk, przystań przy Długim Pobrzeżu.

Przystań przy Długim Pobrzeżu. W głębi Żuraw, a po prawej stronie elektrownia na Ołowiance.

Gdańsk Główne Miasto - nad Motławą, Danzig Recht Stadt - An der Motlau

Gdańsk, Główne Miasto. Widok na Starą Motławę. Na pierwszym planie Most Zielony pochodzący z 1883 r. stalowy, na betonowych podporach, umieszczony tu w miejscu wcześniejszego drewnianego, wybudowanego wg. projektu Dirca Danilsa w 2 poł. XVI w. oraz Brama Zielona zbudowana przez Regniera z Amsterdamu oraz Hansa Kramera z Drezna. Most Zielony łączy Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów (pod nim przepływa Stara Motława).

Gdańsk Zielona Brama i Zielony Most, Danzig Grünes Tor u.

Brama została zbudowana była w 2 - ej poł. XVI w. zastąpiła gotycka Bramę Kogi. Najpierw budowę nadzorował Regnier z Amsterdamu, następnie Hans Kramer. Nadano jej cechy niderlandzkiego manieryzmu. Miała pełnić funkcję rezydencji królewskiej w Gdańsku, czego zaniechano. Odbyła się tutaj jedynie uczta ku czci królowej polskiej Marii Ludwiki Gonzagi, która przybyła drogą wodną z Francji do Gdańska. Most Zielony został zbudowany w 2 - ej poł. XVI w. wg. proj. Dirca Danielsa w miejscu Mostu Kogi. W 1883 r. drewniany most zastąpiono stalowym, opartym na betonowych podporach, w 1928 r. zmodernizowany.