Pruszcz Gdański, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św.
Obraz pochodzi z ok. 1950 r.  Dodano: 2019-10-31 17:16

Pruszcz Gdański, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św.

Świątynię wzniesiono przed rokiem 1367 w stylu gotyckim. Budynek kościoła jest murowany z cegły, trójnawowy. W 1433 spalony przez husytów, w 1460 przez Krzyżaków, a w 1577 ucierpiał w czasie walk Batorego z Gdańskiem.

ok. 1920

Gdańsk, Kościół św. Katarzyny i dom cechu młynarskiego

Stare Miasto, widok na wyspę z Domem Cechu Młynarzy, szczytem Wielkiego Młyna i kościołem św. Katarzyny w tle.
1905

Kościół na Oruni

Kościół wybudowany w latach 1820-1823 na podstawie projektu Karola Fryderyka Schinkla. Obecnie siedziba parafii pod wezwaniem Świętego Jana Bosko.Wysokość wieży 43 metry.
XX w.

Gdańsk, ulica Mariacka

Kościół NMP z perspektywy ulicy Mariackiej.

Leszkowy

Leszkowy wieś na planie ulicowo-placowym, powstała w drugiej ćwierci XIV wieku. Na nawsiu postawiono kościół parafialny o pierwotnie konstrukcji szkieletowej. W czasach nowożytnych obudowano go murem ceglanym. Kościół po roku 1945 był nieużytkowany i ulegał dewastacji. Został odbudowany w latach 1989-1992 i pod patronatem świętego brata Alberta Chmielowskiego funkcjonuje obecnie jako kościół filialny parafii w Cedrach Wielkich. W lewym górnym rogu gospoda Gasthaus zur Deutschen Reichshalle (Gospoda pod Niemieckim Parlanentam). Budynek nie zachował się (jego lokalizacja to obecna posesja nr 31). Na dolnym obrazku widzimy nieistniejący budynek karczmy Gasthaus zum Deutschen Keiser (Gospoda pod Niemieckim Cesarzem). Jego prawdopodobna lokalizacja to dzisiejsza posesja nr 17.

Gdańsk, Widok na Kościół Mariacki i Ratusz Głównego Miasta

Widok na Kościół Mariacki i Ratusz Głównego Miasta z wieżyczki budynku poczty na ulicy Długiej. W dole dachy kamienic.
ok. 1940

Starogard Gdański

Neorenesansowy ratusz z początków XIX wieku. Widoczna wieża kościoła pw. św. Katarzyny. Okres okupacji.