Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego
Brak tytułu
Obraz pochodzi z 1911 r.  Dodano: 2019-10-31 17:16
  Wyświetlono: 2010      

Podobne zasoby:

1915

Gdańsk - Stogi (Heubude), żołnierze z 17. pułku artylerii ciężkiej (Fussartilerie - Regiment Nr. 17)

Dowódca (podoficer Hapmann) 1. batalionu 17. pułku artylerii ciężkiej (17 Fu AR), który zasadniczo od 1911 r. stacjonował w koszarach w Nowym Porcie (przy ob. ul. Oliwskiej). Zdjęcie zostało wykonane na Stogach - najprawdopodobniej w pobliżu Baterii Wiejskiej. Wybudowano ją w 1911 r. na zachód od wsi. Ob. jest to teren sąsiadujący z terminalem DCT. Żołnierze stacjonowali w baraku widocznym na zdjęciu. W 1916 r. zostali wysłani do działań bojowych na frontach I wojny światowej. To oznacza, że tę fotografię wykonano przed 1916 r. Pod koniec lat 20 - tych XX w. ufundowano w Brzeźnie pomnik upamiętniający poległych żołnierzy tej jednostki.
1939-09

Westerplatte;Żołnierze niemieccy niosą ciało poległego kolegi po nieudanym ataku na Westerplatte.

Żołnierze niemieccy niosą ciało poległego kolegi po ataku na pozycje polskie na Westerplatte. Idą po torach kolejowych. Czterech żołnierzy niesie ciało leżące między nimi na kawalku tkaniny (i prawdopodobnie na kawałku deski), dwóch pozostałych zostało nieco z tyłu: jeden stoi bokiem po prawej, drugi (z karabinem na ramieniu) odwraca głowę w jego strone idąc za ciałem środkiem torów. Żołnierze mają na głowach charakterystyczne niemieckie stalowe hełmy i uzbrojeni są w karabiny (większość ma je zawieszone na plecach, tylko dwóch na przeodzie trzyma je w ręku). W tle łuk torów kolejowych i skupiska drzew. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-30-1
ok. 1900

Gdańsk Danzig

Przemarsz kolumny wojskowej- Gdańsk, Długi Targ.
1939

Hel

Niemieccy żołnierze zwiedzają teren walk wrześniowych na Helu. Dowództwo armii niemieckiej organizowało wycieczki "szlakiem zwycięstw" w celu budowania morale swoich oddziałów. Żelaznymi punktami na ich trasie były Westerplatte i Hel. Prawdopodobnie październik 1939.
ok. 1900

Gdańsk, koszary pruskie w Nowym Porcie

Na pocztówce widać pruskich żołnierzy stojących przed koszarami przy ul. Kasztanowej 1. W czasach WMG mieścił się tu etap emigracyjny dla Polaków chcących osiedlić się w Wolnym Mieście. 1 września 1939 r. utworzono tu Obóz dla Jeńców Cywilnych. Obieg 1901 r.
1918

Brak tytułu

Brak opisu

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij