Gdańsk, Pomnik Poległych (Kriegerdenkmal) ze Stogów
Obraz pochodzi z 1921-08-28.  Dodano: 2019-10-31 17:07

Gdańsk, Pomnik Poległych (Kriegerdenkmal) ze Stogów

Pocztówka przedstawiająca Pomnik Poległych (Kriegerdenkmal) ze Stogów.
Pomnik został odsłonięty 28 sierpnia 1921 r. (rocznica bitwy pod Tannenbergiem). Poświęcony był 106 mieszkańcom Stogów, Przeróbki i Krakowca, którzy polegli podczas I Wojny Światowej. Pomnik w formie graniastosłupa zdobiła figura orła pruskiego. Na każdym z boków wyryto imiona poległych. Pomnik staną niedaleko Jeziora Pusty Staw.
Indeks zasobu: GSP01098
Autor zasobu: Adaniels
Wymiary: 90 x 140 mm
Materiał: pocztówka
Status prawny: Użycie Niekomercyjne

Słowa kluczowe:

Gdańsk, Wały Jagiellońskie, Danzig Dominikswall

Widok na fragment ul. Wały Jagiellońskie wraz z Bramą Wyżynną, pomnikiem cesarza Wilhelma I oraz bryłą hotelu "Danziger Hof" po lewej stronie Bramy Wyżynnej. Za nią widoczna Wieża Więzienna.
ok. 1965

Tczew

Pomnik ku czci pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców Tczewa (wg projektu F. Duszeńki). Pomnik Pamięci odsłonięto 1 września 1961 roku w 22 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jest to czworokątny obelisk z ciosanych elementów granitu, o wysokości 7 m i szerokości 4 m.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Pusty Staw (Heidsee)

Fragment jeziora Pusty Staw w Gdańsku Stogach, w pobliżu którego wybudowano pierwsze założenie kuracyjne. Jedną z atrakcji dla kuracjuszy była przystań dla łódek oraz drewniany zamek - atrakcja dla dzieci.

Wrzeszcz

Kompleks koszarowy w Strzyży Górnej. Na górnych zdjęciach widzimy budynek kasyna oficerskiego 1. Przybocznego Pułku Huzarów. Na zdjęciu dolnym- pomnik księcia Friedricha Karla Hohenzollerna.
ok. 1920

Pszczółki

Na zdjęciu górnym widzimy neogotycki dworzec w Pszczółkach. W jego wnętrzu funkcjonowała restauracja Artura Hubego. Na zdjęciu dolnym przedstawiono pomnik ku czci mieszkańców poległych w czasie I wojny światowej. Obelisk stał niegdyś na skwerze między dzisiejszymi ulicami: Pomorską, Lipową i Krótką.
1900

Gdańsk - Stogi (Heubude), nadbałtyckie kąpielisko (Ostseebad)

Pocztówka trójobrazkowa przedstawiająca różne atrakcje turystyczne w dawnym kurorcie w Gdańsku - Stogach. Pokazana jest przystań dla łódek na jeziorze Pusty Staw (przy którym znajdował się m. in. Dom Zdrojowy), przystań na plaży oraz przystań promowa (znajdowała się w okolicy ob. ul. Tamka) na Martwej Wiśle. Pocztówka w obiegu od 1 VIII 1903 r.