Gdańsk, Stogi, miejsca charakterystyczne
Obraz pochodzi z ok. 1890 r.  Dodano: 2019-10-31 17:06

Gdańsk, Stogi, miejsca charakterystyczne

Pocztówka wieloobrazkowa przedstawiająca charakterystyczne obiekty na Stogach. Kościół , Willa Gertrud przy ulicy Sokolej (Dorfstrasse) i kompleks kuracyjny przy jeziorze Pusty Staw. Obecnie nie ma śladu po tych obiektach.
Obieg 1889 rok.

1966-10-22

Żukowo

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żukowie – gotycki kościół z XIV wieku, przebudowany w XV i XVII wieku. Część dawnego klasztoru norbertanek w Żukowie, obecnie należy do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie. Kościół zbudowany w XIV wieku przez siostry norbertanki. Mury pamiętają Książąt Pomorskich z XIII wieku. Zbudowano go wraz z klasztorem przeniesionym z pobliskiej Stolpy po najeździe z 1226 r. Kościół był w posiadaniu klasztoru aż do 1834 r., kiedy został skasowany przez rząd pruski. W 1836 r. przejęła go parafia żukowska. Budynki klasztoru zostały sprzedane, a w dawnej stajni urządzono plebanię. Z klasztoru ocalał kościół klasztorny, stajnia i wozownia, budynek z filarem na środku i sklepieniem, mur z wnękami z przedstawieniami zakonnic i figura św. Norberta na dziedzińcu. Cmentarz przykościelny pochodzi z XVII wieku
1905-04-30

Gdańsk, ulica Piwna

Widok na kościół NMP od strony ulicy Piwnej. Kościół jest największą ceglaną świątynią na świecie.
ok. 1920

Gdańsk, kościół św. Jana

Widok na kościół św. Jana z ulicy Tandeta. Uliczka w 1378 r. określana była jako ulica "Przy świętym Janie" lub "poprzeczna w stronę świętego Jana". W 1415 r. była to Przędzowa. Współcześnie jej nazwę można określić jako "Taniocha".

Gdańsk - Stogi (Heubude), plaża (Strandbild)

Pocztówka przedstawia kuracjuszy wypoczywających na plaży w kąpielisku Stogi.

Gdańsk, Dom Młynarza i kościół św. Katarzyny

Dom Młynarza na wysepce zwanej Tarczą, na Kanale Raduni. W głębi kościół św. Katarzyny, po prawej ulica Na Piaskach (Am Sande), po lewej zabudowania przy Wielkie Młyny (An der Grossen Muhle). Obieg 1902 r.

Gdańsk - Stogi (Heubude), Willa "Gertrud" (Villa "Gertrud")

Kurort w Gdańsku - Stogach. Pocztówka przedstawia jedną z tamtejszych willi (Willę "Gertrud") z pokojami do wynajęcia oferowanymi kuracjuszom.