Gdańsk, Strauchmuhle w Dolinie Radości
Obraz pochodzi z 1930 r.  Dodano: 2019-10-31 16:59

Gdańsk, Strauchmuhle w Dolinie Radości

Młyn Krzaczasty (Strauchmuhle) w Dolinie Radości na Potoku Oliwskim. Służył jako elektrownia dla pobliskiego kurortu.

1909

Gdańsk, katedra i klasztor w Oliwie

Widok na katedrę i klasztor od strony południowo-wschodniej.
XX w.

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Pensjonat założony ok. 1925 r. w Dolinie Radości. Jego właścicielem był Otto Kamin. Obok pensjonatu w 1928 r. założył zwierzyniec. Po II wojnie światowej dawny pensjonat służył za siedzibę nadleśnictwa, ob. mieszczą się w nim mieszkania prywatne.

Gdańsk - Oliwa, widok na Archikatedrę Trójcy św.

Widok na fragment Oliwy z widoczną charakterystyczną bryłą archikatedry św. Trójcy, która pierwotnie (przez kilkaset lat była świątynią klasztorną cystersów). Początki tego kościoła sięgają XII w. Po kasacie zakonu cystersów, w 1 ej poł. XIX w. stał się świątynią parafialną dla katolików, zaś po ustanowieniu diecezji gdańskiej w 1925 r. - podniesiony do rangi katedry. Obecnie - po ustanowieniu archidiecezji gdańskiej - pełni funkcję archikatedry.
XX w.

Gdańsk - Oliwa, brama wiodąca do Parku Oliwskiego

Pocztówka przedstawia bramę w ceglanym murze otaczającym Park Oliwski (od 1955 r. im. Adama Mickiewicza). Z jednej strony brama przylega do budynku Spichrza Opackiego wybudowanego w 1723 r. Na zdjęciu widać spacerujące postacie, które wychodzą z parku. Pocztówka w obiegu od 11 VIII 1909 r.

Gdańsk - Oliwa

Malownicza okolica, leśna droga wiodąca zapewne do którejś z dolin w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Pocztówka w obiegu od 5 VI 1930 r.

Gdańsk - Oliwa, Młyn Prochowy w Dolinie Potoku Prochowego

Młyn Prochowy w Dolinie Potoku Prochowego (ob. ul. Kościerska 10), niegdyś własność cystersów oliwskich. Według numeracji z XIX w., był to młyn XXI nad Potokiem Oliwskim (i jego dopływami) - licząc od ujścia tego potoku do Zatoki Gdańskiej.