Gdańsk, Dwór III na Polankach
Obraz pochodzi z 1908 r.  Dodano: 2019-10-31 16:59

Gdańsk, Dwór III na Polankach

Pocztówka przedstawia Dwór III rodziny Schopenhauerów na Polankach (szkoła w 1904 r.) . Tu wychowywał się przyszły filozof Artur Schopehauer. Obecnie mieści się tu Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich. Budynek po lewej nie istnieje. Rozebrano go w latach 90. XX wieku.

Gdańsk - Oliwa, Dom Bramny (Dom Zarazy)

Dom Bramny, Stary Rynek Oliwski 15 - dawna brama klasztorna, dawna siedziba sołtysa. Zburzony w 1577 r. , wkrótce odbudowany. Zwany Domem Zarazy, gdyż w 1709 r. podczas epidemii zmarło w nim 9 cystersów. Na I piętrze znajdowała się kaplica /św. Bernarda. W XIX w. siedziba administracji oraz areszt. W XX w. rzeznaczony na cele mieszkalne. Po wojnie siedziba administracji, ob. pomieszczenia mieszkalne oraz siedziba Stowarzyszenia "Stara Oliwa".
1903-11-14

Gdańsk, Piwnica Rajców

Historia winiarni Piwnica Rajców sięga początków Dworu Artusa, jeszcze przed powstaniem obecnej formy tego budynku. W 1651 r. piwnica połączyła Ratusz Prawomiejski z wnętrzami Dworu Artusa.

Gdańsk, Dwór Artusa

Pocztówka przedstawiająca siedemnastowieczną litografię : widok na Dwór Artusa, front budynku.

Gdańsk - Oliwa, Wzgórze Pachołek (Karlsberg)

Wzgórze Pachołek (100, 5 m) z murowaną neogotycką wieżą widokową ufundowaną w 1882 r. przez cesarza Wilhelma I; wysadzoną w powietrze przez Niemców 23 III 1945 r. W jej miejsce ustawiono w 1945 r. wieżę o żeliwnej konstrukcji (zmodernizowaną w 2009 r.) U stóp wzgórza opat Joseph von Hohenzollern kazał wybudować murowany dwór (w miejsce budynku wyburzonego w 1816 r.), który ob. pełni funkcję domu mieszkalnego.
1909

Gdańsk - Oliwa, Dolina Radości (Freudental)

Po południowej stronie Doliny Radości, na zboczu wzgórza, podczas jego zalesiania, pomiędzy drzewami iglastymi posadzono brzozy. Utworzyły one napis - nazwisko leśnika: "Danz" oraz datę: 1896". Pocztówka w obiegu od 19 VII 1909 r.

Gdańsk, Sień Gdańska, Danzig Danziger Diele

Zdjęcie przedstawia wnętrze Sieni Gdańskiej uroczyście otwartej 16 XI 1901 r. Mieściła się ona na parterze i na galerii w Nowym Domu Ławy przy Długim Targu 43. Prezentowany był w niej wystrój gdańskiej kamienicy patrycjuszowskiej z XVII w. Eksponaty (ok. 200) pochodziły przede wszystkim od gdańskiego kolekcjonera Lessera Giełdzińskiego. Plafon, który umieszczono na suficie pochodził z kamienicy przy ul. Długiej (dawna własność kupca, Jacoba Kabruna). Większość eksponatów w czasie II wojny światowej uległa rozproszeniu.