Gdańsk, Dwór III na Polankach
Obraz pochodzi z 1908 r.  Dodano: 2019-10-31 16:59

Gdańsk, Dwór III na Polankach

Pocztówka przedstawia Dwór III rodziny Schopenhauerów na Polankach (szkoła w 1904 r.) . Tu wychowywał się przyszły filozof Artur Schopehauer. Obecnie mieści się tu Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich. Budynek po lewej nie istnieje. Rozebrano go w latach 90. XX wieku.

1915

Gdańsk - Oliwa, Dolina Powagi (Ernsttal)

Dolina Powagi znajduje się tuż przy wylocie Doliny Schwabego i Doliny Zgniłych Mostów, w miejscu ujścia Potoku Prochowego do Potoku Oliwskiego. Na zdjęciu widoczny barokowy dwór z 2 ej poł. XVIII w. Pocztówka w obiegu od 25 VII 1915 r.
1911

Gdańsk, Dwór IV

Dwór IV i staw na Polankach w Oliwie.

Gdańsk - Oliwa, fragment Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Fragment Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, ustanowionego w 1979 r. Obejmuje on fragment wysoczyzny morenowej Pojezierza Kaszubskiego oraz jej strefę krawędziową, bezpośrednio przylegające do aglomeracji gdańskiej od zachodu.

Gdańsk - Oliwa, Krzaczasty (Leśny) Młyn

Pozdrowienia z Krzaczastego Młyna. Krzaczasty (Leśny) Młyn - licząc od ujścia Potoku Oliwskiego do zatoki Gdańskiej jest to Młyn XXIII (na Potoku Oliwskim oraz jego dopływach - w tym przypadku na Potoku Rynarzewskim). Niegdyś należał do cystersów oliwskich. Na początku XX w. w jego pobliżu wybudowano Dom Kuracyjny dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych - z uwagi na mikroklimat tej okolicy. Młyn przystosowano do produkcji prądu. Po II wojnie światowej przez pewien czas mieścił się w dawnym Domu Kuracyjnym internat Państwowego pedagogium. Następnie teren ten włączono w obręb Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Pocztówka przedstawia Dom Kuracyjny z zewnątrz oraz jego wnętrza. Pocztówka w obiegu od 30 VII 1902 r.

Gdańsk, Dwór Artusa i Fontanna Neptuna

Dwór Artusa i Fontanna na Długim Targu. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
1907

Gdańsk, Katownia wraz z Wieżą Więzienną, Danzig Peinkammer u. Stockturm

Katownia wraz z Wieżą Więzienną. Po lewej stronie rozpościera się Targ Węglowy, w głębi widoczny Dwór Bractwa św. Jerzego z wieżyczką zwieńczoną figurą św. Jerzego.