Gdańsk, pozdrowienia z Nowego Portu
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-10-31 11:10

Gdańsk, pozdrowienia z Nowego Portu

Barwne obrazki z Nowego Portu. Obieg 1904 r.

XX w.

Gdańsk, dworzec kolejowy w Nowym Porcie

Tu był ostatni przystanek linii kolejowej poprowadzonej od dworca Brama Nizinna. Widoczna zabudowa nie istnieje. Na wprost Poczta Cesarska.
1900

Gdańsk, ulica Władysława IV i Na Zaspę w Nowym Porcie

Pocztówka ukazuje rozwój Nowego Portu na przełomie XIX i XX w. Na obu fotografiach jest ten sam narożnik ulic Władysława IV i Na Zaspę. Pod nowszą fotografią sentencja: "Stare upada, zmieniają się czasy, a nowe życie rozkwita spośród ruin". Obieg 1905 r.

Gdańsk, Nowy Port, Neufahrwasser

Widok na nabrzeże Nowego Portu. Po prawej latarnia z 1894 r.
1941

Gdańsk, Widok z Ołowianki

Widok z brzegu Ołowianki na Długie Pobrzeże, z lewej strony widoczny północny kraniec Wyspy Spichrzów. Po prawej fragment Żurawia. W centralnym widoku komin jakiegoś stateczku.
1933-06-22

Gdańsk, Długie Pobrzeże (Długi Most)

Kartka pocztowa przedstawia defiladę statków i łodzi na Motławie z okazji uroczystości prezentacji flag i sztandarów. Na Moście Zielonym zgromadzili się ludzie podziwiający jednostki pływające.
ok. 1920

Gdańsk Twierdza Wisłoujście, Danzig Festung Weichselmünde

Początki istnienia fortu u ujścia Wisły do Bałtyku sięgają średniowiecza. W 2 ej poł. XVI w. powstał fort carré budowany pod nadzorem Hansa von Lindau, następnie Antonego van Obberghena. Obiekt pełnił funkcje militarne. Jego załoga kontrolowała statki wpływające do gdańskiego portu, a wieża do 1758 r. spełniała rolę latarni morskiej. W XIX r. znajdowało się tu również więzienie. Obecnie pełni funkcje muzealne. Na zdjęciu widoczna latarnia z hełmem, jaki otrzymała w 1889 r. (poprzedni barokowy hełm spłonął od uderzenia pioruna), otoczona wieńcem. Tworzą go kamieniczki koszarowe wraz z domem komendanta. W tle widoczna przystań dla żaglówek, którą utworzono w pobliżu twierdzy w dwudziestoleciu międzywojennym. Pocztówka w obiegu od 1925 r.