Gdańsk, Długie Pobrzeże i s/s Helga Boge
Obraz pochodzi z ok. 1930 r.  Dodano: 2019-10-31 11:09

Gdańsk, Długie Pobrzeże i s/s Helga Boge

Parowiec Helga Boge został zbudowany w 1925 r. Pływał w trampingu stanowiąc własność Johann M.K. Blumenthal, armatora z Hamburga. W 1946 roku nazwę statku zmieniono na Helga Ina, a po przejęciu go przez ZSRR na Kiercz. Trafił pod polską banderę jako jeden z 19 poniemieckich statków przekazanych przez ZSRR Polsce w roku 1947 jako częściowa rekompensata za straty wojenne (s/s Kutno). Zezłomowany w 1963 r.

ok. 1950

Gdańsk, Brama Mariacka

Widok na ruiny Bramy Mariackiej i obserwatorium z Długiego Pobrzeża. Po prawej stronie fotografii na drugim planie ruiny na Ołowiance. Fotografia pochodzi z albumu pt.: "Gdańsk dawniej a dziś" ang.: "Former and today" autorstwa M. Dobrzykowskiego. W kartonowej kopercie w kolorze szałwiowej zieleni jest 14 zdjęć przedwojennego i powojennego, zruinowanego Gdańska. Napisy na okładce albumu są wytłoczone i pozłocone.
1944-03-13

Gdańsk do 1945 roku

Czarno-biała fotografia przedstawiająca widok na Bramę Żuraw. Fotografia zrobiona w 1944 roku z brzegu Wyspy Spichrzów, widoczny jest również fragment Długiego i Rybackiego Pobrzeża oraz łodzie rybackie. Na pobrzeżu widać spacerującą ludność cywilną. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sygnatura: MIIWS/F/1441
XIX w.

Gdańsk w starych rycinach

Karta z publikacji "Gdańsk w starych rycinach" zawierającej 23 ryciny Johanna Carla Schultza.
ok. 1940

Gdańsk, Brama Żuraw

Kartka pocztowa przedstawia Długie Pobrzeże i Bramę Żuraw oświetlone w nocy i przyozdobione niemieckimi, hitlerowskimi flagami. Prawdopodobnie z okazji święta partyjnego, państwowego lub z okazji przyjazdu ważnej osobistości politycznej.
1965

Gdańsk w starej rycinie

Karta z publikacji "Gdańsk w starej rycinie" zawierającej 9 pocztówek z widokami starego Gdańska.
1939-09-19

Gdańsk; Wizyta Adolfa Hitlera w Gdańsku i na Westerplatte

Gauleiter Albert Forster (2 od lewej) wręcza w budynku siedziby okręgu NSDAP Adolfowi Hitlerowi (po lewej, stoi bokiem podparty na biurku) znalezioną pod Gdańskiem urnę twarzową. Pochyleni oglądają naczynie stojące na stole (na boku urny widoczne namalowane zdobienie). Z tyłu widoczna szklana gablota. W głębi widoczne drzwi wejściowe do sali. U dołu nadrukowany podpis w j. niemieckim: "Gauleiter Forster uberreicht dem Fuhrer im Gauhaus eine bei Danzig gefundene vorgeschichtliche germanische Gesichtsurne" (niem. "Gauleiter Forster w siedzibie okręgu [NSDAP] wręcza Wodzowi [Adolfowi Hitlerowi] prehistoryczna germańską urnę twarzową, znalezioną koło Gdańska") i "Foto-Sonnke M 137". Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-89-1