Gdańsk, wejście do portu
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-10-31 11:07

Gdańsk, wejście do portu

Pocztówka przedstawiająca wejście floty niemieckiej do Nowego Portu. Obieg 1901 r.

Gdańsk, kanał portowy w Nowym Porcie

Nowy Tor Wodny (Neufahrwasser) powstał w XVII w. i dał początek kanałowi portowemu i niemieckiej nazwie późniejszego Nowego Portu.
ok. 1920

Gdańsk, kamienica przy Rybołowców 9

Eklektyczna kamienica z posągiem Minerwy na rogu ulic Rybołowców i Na Zaspę. Miejsce zamieszkania lekarza - położnika Waltera Oppenheimera. W latach 30. XX wieku mieścił się tu szwedzki Dom Marynarza. Obieg 1918 r.

Gdańsk, Nowy Port i restauracja na Wisłoujściu

Jedna z restauracji na Wisłoujściu.

Gdańsk, Nowy Port, Neufahrwasser

Widok na nabrzeże Nowego Portu. Po prawej latarnia z 1894 r.

Gdańsk, kanał portowy w Nowym porcie

W 1772 r. Nowy Port dostał się we władanie Prus. Powstała tu komora celna i nastąpił rozwój osady portowej.
ok. 1940

Gdańsk, Nowy Port

Widok z Westerplatte. Fotografia z albumu należącego do anonimowego żołnierza niemieckiego zawierający z okresu jego służby wojskowej w latach 1939-1941. Wśród zdjęć dotyczących szkolenia i szlaku bojowego znajdują się także te wykonane w Gdańsku na przełomie 1939 i 1940 roku. Najprawdopodobniej w czasie wolnym od służby właściciel albumu wykonał serię zdjęć przedstawiających zabudowę miejską Gdańska, Westerplatte, cmentarz centralny (Srebrzysko) oraz zamek w Malborku i zabudowania znajdujące się na Helu. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sygnatura: MIIWS/RZ/9520/27