Gdańsk, wschodnie molo na Westerplatte
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-10-31 11:05

Gdańsk, wschodnie molo na Westerplatte

Wschodnie molo na Westerplatte liczyło 831 m długości i było dłuższe od sopockiego mola. Było drewniane i biegło wzdłuż kamiennego falochronu, na końcu którego znajdowała się latarnia.

ok. 1920

Gdańsk, nabrzeże Nowego Portu

Widok z tarasu przystani promowej na Westerplatte na nabrzeże Nowego Portu. Pośrodku kościół Wniebowstąpienia. Obieg 1920 r.
ok. 1940

Gdańsk, Nowy Port

Widok z Westerplatte. Fotografia z albumu należącego do anonimowego żołnierza niemieckiego zawierający z okresu jego służby wojskowej w latach 1939-1941. Wśród zdjęć dotyczących szkolenia i szlaku bojowego znajdują się także te wykonane w Gdańsku na przełomie 1939 i 1940 roku. Najprawdopodobniej w czasie wolnym od służby właściciel albumu wykonał serię zdjęć przedstawiających zabudowę miejską Gdańska, Westerplatte, cmentarz centralny (Srebrzysko) oraz zamek w Malborku i zabudowania znajdujące się na Helu. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sygnatura: MIIWS/RZ/9520/27
ok. 1930

Gdańsk, Molo w Brzeźnie

Molo w Brzeźnie. Molo w Brzeźnie powstało pod koniec XIX wieku i miało około 100 m długości. W okresie międzywojennym zostało zmodernizowane i przedłużone do 250 metrów i 6 metrów szerokości. Obieg 1931 rok.

Gdańsk, Park Zdrojowy na Westerplatte

Park Zdrojowy (Kurgarten) wieczorem oświetlony był setką kolorowych, elektrycznych lamp. Główna ścieżka spacerowa (promenada) była wyłożona drewnianym parkietem, by goście nie wzniecali kurzu.

Gdańsk, kurort na Westerplatte

Kuracjuszy przyciągały na Westerplatte nie tylko kąpiele, ale także zawody pływackie i wioślarskie oraz polowania na kaczki.
1941

Sopot; Pomorze do 1945 roku

Czarno-biała fotografia przedstawiająca deptak przed molo w Sopocie Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sygnatura: MIIWS/RZ/7018