Gdańsk, wschodnie molo na Westerplatte
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-10-31 11:05

Gdańsk, wschodnie molo na Westerplatte

Wschodnie molo na Westerplatte liczyło 831 m długości i było dłuższe od sopockiego mola. Było drewniane i biegło wzdłuż kamiennego falochronu, na końcu którego znajdowała się latarnia.

ok. 1898

Gdańsk, latarnia na Westerplatte

Latarnia na molo wschodnim na Westerplatte została zbudowana w 1843 r.
1939-09-07

Westerplatte; Przekazywanie obiektów na Westerplatte wojskom niemieckim po kapitulacji.

Przekazywanie magazynu żywności Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte żołnierzom niemieckim po kapitulacji. Pośrodku dwóch polskich żółnierzy w wojskowych płaszczach i czapkach rogatywkach na głowach: strzelec Julian Wysocki i plutonowy Jan Naskręt (pierwszy z lewej ma na ramieniu biała opaskę prawdopodobnie z symbolem czerwonego krzyża). Po lewej stoi żołnierz niemiecki (prawdopdobnie z jednostek Heimwehry) z karabinem opartym pod pachą i skierowanym ku ziemi. Po prawej mężczyzna w cywilnym garniturze rozmawia z odwróconym tyłem żołnierzem niemieckim (na ramieniu biała opaska), a obok z prawej stoi bokiem kolejny żołnierz niemiecki z karabinem w ręku i lewa ręką opartą na biodrze. Wszyscy Niemcy mają na głowach charakterystyczne niemieckie hełmy. Z tyłu uszkodzona ściana starego poniemieckiego fortu z dużą wyrwą i śladami po pociskach. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-37-3
XX w.

Gdańsk, molo spacerowe na Westerplatte

Okładka zbioru pocztówek, molo spacerowe na Westerplatte

Gdańsk, latarnia na Westerplatte

Latarnia na molo wschodnim na Westerplatte została zbudowana w 1843 r.
ok. 1940

Jelitkowo

Widok na łazienki nowego kąpieliska jelitkowskiego. Na pierwszym planie tyki do suszenia sieci. Dobrze widoczna promenada łącząca Sopot z Brzeżnem. W dalszej perspektywie jelitkowskie molo.
ok. 1920

Gdańsk, molo wschodnie w Nowym Porcie

Zakończenie falochronu, zwanego molem wschodnim. Była to kamienna konstrukcja z lat 1824-44 (9 m szerokości i 831 m długości - najdłuższe molo w Europie). Na końcu mola znajdowała się latarnia (1843 r.). Wzdłuż mola biegł drewniany pomost, a obie budowle połączone były mostkiem. Latarnię pocięto na złom w 2012 r. Obieg 1922 r.