Gdańsk, Nowy Port, Neufahrwasser
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-10-31 11:05

Gdańsk, Nowy Port, Neufahrwasser

Koszary w Nowym Porcie, przy Olivaer Straße 35C (ul. Oliwska), wybudowane w latach 1880–1882 dla 2 batalionów (artylerii pieszej oraz piechoty). Po roku 1922 przekazane w użytkowanie rządowi polskiemu na mieszkania polskich pracowników poczty, kolei i pracujących na Westerplatte. Po lewej Twierdza Wisłoujście. Obieg 1899 r.

Gdańsk, Latarnia na Westerplatte

Latarnia morska na końcu molo po wschodniej stronie Kanału Portowego przy Westerplatte. Molo zbudowano w latach 1824–38 z granitowych głazów, a latarnię postawiono w 1843 r. W czasie remontu nabrzeża w 2012 roku, latarenka została pocięta i trafiła na złom. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".
XX w.

Gdańsk, tor wodny Neufahrwasser

Nowy Tor Wodny (Neufahrwasser) powstał w XVII w. i dał początek kanałowi portowemu i niemieckiej nazwie późniejszego Nowego Portu. Po lewej stronie Twierdza Wisłoujście.
ok. 1920

Gdańsk Twierdza Wisłoujście, Danzig Festung Weichselmünde

Początki istnienia fortu u ujścia Wisły do Bałtyku sięgają średniowiecza. W 2 ej poł. XVI w. powstał fort carré budowany pod nadzorem Hansa von Lindau, następnie Antonego van Obberghena. Obiekt pełnił funkcje militarne. Jego załoga kontrolowała statki wpływające do gdańskiego portu, a wieża do 1758 r. spełniała rolę latarni morskiej. W XIX r. znajdowało się tu również więzienie. Obecnie pełni funkcje muzealne. Na zdjęciu widoczna latarnia z hełmem, jaki otrzymała w 1889 r. (poprzedni barokowy hełm spłonął od uderzenia pioruna), otoczona wieńcem. Tworzą go kamieniczki koszarowe wraz z domem komendanta. W tle widoczna przystań dla żaglówek, którą utworzono w pobliżu twierdzy w dwudziestoleciu międzywojennym. Pocztówka w obiegu od 1925 r.
XX w.

Gdańsk, jeńcy rosyjscy w Nowym Porcie

Jeńcy rosyjscy w Nowym Porcie.

Gdańsk, Widok z Hali Plażowej na molo.

Widok z tarasu Hali Brzegowej w Brzeźnie na molo i męskie łazienki plażowe.

Gdańsk, nabrzeże w Nowym Porcie

Widok na nabrzeże w Nowym Porcie. Brak jeszcze charakterystycznych sylwetek kościoła i spichlerza Anker. Obieg 1900 r.