Gdańsk, ulica Wilków Morskich, Kleine Strasse
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-10-31 11:04

Gdańsk, ulica Wilków Morskich, Kleine Strasse

Zachodnia pierzeja ulicy Wilków Morskich. Od lewej widoczne są istniejące dzisiaj budynki 10-5. W głębi widoczna ażurowa wieżyczka poczty przy dworcu kolejowym. Obieg 1911 r.

Gdańsk, koszary i ulica Oliwska w Nowym Porcie

Koszary w Nowym Porcie, przy Olivaer Straße 35C (ul. Oliwska), wybudowane w latach 1880–1882 dla 2 batalionów (artylerii pieszej oraz piechoty). Po roku 1922 przekazane w użytkowanie rządowi polskiemu na mieszkania polskich pracowników poczty, kolei i pracujących na Westerplatte. W głębi kominy cukrowni. Obieg 1917 r.
ok. 1920

Gdańsk, Dom Galeriowy przy ul. Brygidki 4

Nieistniejący dom galeriowy położony w zaułkach ul. Nonnenhof (Brygidki) obok południowo-wschodniego narożnika kościoła św. Brygidy. Ten budynek jak również cała zabudowa tego obszaru uległa zniszczeniu i wyburzeniu po ostatniej wojnie. Dziś mamy w tym miejscu parking.
XX w.

Gdańsk, widok na Nowy Port

Widok z okolic Oliwskiej. Widoczny diabelski mostek, nad mostkiem kamienica Blizowej 1.v

Gdańsk, kanał portowy w Nowym Porcie

Nowy Tor Wodny (Neufahrwasser) powstał w XVII w. i dał początek kanałowi portowemu i niemieckiej nazwie późniejszego Nowego Portu.
ok. 1930

Gdańsk, ujście Martwej Wisły i wejście do portu

Widok na wejście do gdańskiego portu z Góry Pilotów. Na pierwszym planie szopa na sprzęt ratowniczy "Niemieckiego Towarzystwa Ratowniczego", dalej basen dla łodzi i wejście do "Portu Zimowego" (Basenu Władysława IV). Po prawej widoczne wejście do Basenu Amunicyjnego na Westerplatte. Po 1925 r.

Gdańsk, wejście do portu

Pocztówka przedstawiająca wejście floty niemieckiej do Nowego Portu. Obieg 1901 r.