Gdańsk, dworzec kolejowy w Nowym Porcie
Obraz pochodzi z XX w.  Dodano: 2019-10-31 11:04

Gdańsk, dworzec kolejowy w Nowym Porcie

Tu był ostatni przystanek linii kolejowej poprowadzonej od dworca Brama Nizinna. Widoczna zabudowa nie istnieje. Na wprost Poczta Cesarska.

Gdańsk, panorama Gdańska od strony zachodniej.

Widok na Gdańsk od strony zachodniej. Na pierwszym planie dworzec kolejowy i torowiska. Dworzec Centralny przejął funkcję po Dworcu Brama Wyżynna po jego rozebraniu w 1896 r. (data rozbiórki).
ok. 1940

Gdańsk, żaglowiec Antares II w Nowym Porcie

Prawdopodobnie jest to jacht szkoleniowy Gorch Fock, żaglowiec typu Antares, zbudowany w 1933 r.

Gdańsk, spichlerz Simona Anker w Nowym Porcie

Spichlerz "gdańskiego króla zbożowego" Simona Ankera, zbudowany w latach 1906-1916. Z jego okien Niemcy prowadzili ostrzał WST na Westerplatte w roku 1939. Obieg 1916 r.

Nowy Staw Neuteich

Nowy Staw- miasto w powiecie malborskim, na Żuławach Wiślanych, nad rzeką Święta. Na pięknej litograficznej pocztówce z przełomu XIX i XX wieku widzimy: neogotycki kościół ewangelicki tzw. "ołówek", Waisenhas, czyli sierociniec (oddany do użytku w listopadzie 1898 roku) i kolegiatę p.w. św. Mateusza Apostoła z przełomu XIV i XV wieku. W dolnej części pocztówki przedstawiono Aptekę Pod Orłem, zbudowaną w latach 1877-1878 cukrownię i dworzec kolejowy otwarty 1 października 1886 roku (linia kolejowa Szymankowo-Nowy Staw).

Gdańsk, widok z mola wschodniego na Nowy Port

Widok z mola wschodniego Westerplatte na Nowy port. W głębi latarnia morska z 1894 r.
ok. 1920

Pszczółki

Na zdjęciu górnym widzimy neogotycki dworzec w Pszczółkach. W jego wnętrzu funkcjonowała restauracja Artura Hubego. Na zdjęciu dolnym przedstawiono pomnik ku czci mieszkańców poległych w czasie I wojny światowej. Obelisk stał niegdyś na skwerze między dzisiejszymi ulicami: Pomorską, Lipową i Krótką.