Gdańsk, nabrzeże w Nowym Porcie
Obraz pochodzi z XX w.  Dodano: 2019-10-31 11:03

Gdańsk, nabrzeże w Nowym Porcie

Widok na narożnik nabrzeży portowych Nowego Portu u zbiegu Martwej Wisły z Kanałem Portowym. Miejsce to zniknęło przy poszerzaniu Zakrętu Pięciu Gwizdków. W głębi przystań pasażerska na Westerplatte. Obieg 1914 r.

Gdańsk, Park Zdrojowy na Westerplatte

Park Zdrojowy (Kurgarten) wieczorem oświetlony był setką kolorowych, elektrycznych lamp. Główna ścieżka spacerowa (promenada) była wyłożona drewnianym parkietem, by goście nie wzniecali kurzu.

Gdańsk, latarnia w Nowym Porcie

Ujęcie latarni morskiej i Góry Pilotów wykonane z drugiej strony kanału portowego. Piloci portowi przebywali tu całą dobę, gotowi do wprowadzenia statku z redy do kanału portowego.
1939

Westerplatte 1939

Jesień 1939 - marynarze niemieccy zwiedzają pole walki na Westerplatte. Takie "wycieczki" niemiecki dowództwo organizowało dla podbudowania morale żołnierzy.

Gdańsk - Stogi (Heubude), przystań promowa (Dampfer - Anlegestelle)

Przystań promowa w Gdańsku - Stogach, rejon ob. ul. Tamka. Obok zapewne budynek pensjonatu.

Gdańsk, Nowy Port, widok z Westerplatte

Widok z Westerplatte na skrzyżowanie nieistniejącej ulicy Hafenstrasse (wzdłuż nabrzeża) z ulicą Szkolną (Schulstrasse). Obieg 1908 r.
1915

Gdańsk - Stogi (Heubude), żołnierze z 17. pułku artylerii ciężkiej (Fussartilerie - Regiment Nr. 17)

Dowódca (podoficer Hapmann) 1. batalionu 17. pułku artylerii ciężkiej (17 Fu AR), który zasadniczo od 1911 r. stacjonował w koszarach w Nowym Porcie (przy ob. ul. Oliwskiej). Zdjęcie zostało wykonane na Stogach - najprawdopodobniej w pobliżu Baterii Wiejskiej. Wybudowano ją w 1911 r. na zachód od wsi. Ob. jest to teren sąsiadujący z terminalem DCT. Żołnierze stacjonowali w baraku widocznym na zdjęciu. W 1916 r. zostali wysłani do działań bojowych na frontach I wojny światowej. To oznacza, że tę fotografię wykonano przed 1916 r. Pod koniec lat 20 - tych XX w. ufundowano w Brzeźnie pomnik upamiętniający poległych żołnierzy tej jednostki.