Gdańsk, ulica Ks. Mariana Góreckiego, Kirchenstrasse
Obraz pochodzi z 1915 r.  Dodano: 2019-10-31 11:03

Gdańsk, ulica Ks. Mariana Góreckiego, Kirchenstrasse

Widok na ulicę Ks.M. Góreckiego, skrzyżowanie z ul. Strajku Dokerów. Po prawej nr 16 - szkoła podstawowa dla chłopców. Budynek z lewej przetrwał również.

Gdańsk, Nowy Port, Neufahrwasser

Koszary w Nowym Porcie, przy Olivaer Straße 35C (ul. Oliwska), wybudowane w latach 1880–1882 dla 2 batalionów (artylerii pieszej oraz piechoty). Po roku 1922 przekazane w użytkowanie rządowi polskiemu na mieszkania polskich pracowników poczty, kolei i pracujących na Westerplatte. Po lewej Twierdza Wisłoujście. Obieg 1899 r.
1939

Gdańsk - Nowy Port, powitanie okrętu, który wpłynął do portu

Najprawdopodobniej na pocztówce został uwieczniony moment powitania przez Niemców okrętu SMS Schleswig - Holstein, który wpłynął do gdańskiego portu (ciągnięty przez holownik) 25 VIII 1939 r. Zacumował przy nabrzeżu portowym naprzeciw Westerplatte. Tego dnia wizytował go Wysoki Komisarz Ligi Narodów, Carl Burckhardt oraz Komisarz Generalny RP w Gdańsku, Marian Chodacki. O godz. 18 holowniki przeholowały okręt w rejon Twierdzy Wisłoujście, gdzie wyokrętowano oddziały szturmowe. W głębi polska poczta morska przy obecnej ul. Chodackiego 26.
XX w.

Gdańsk, restauracja "Perła Bałtyku"

Budynek oraz wnętrze restauracji B. Knoblaucha "Perła Bałtyku" przy ul. Oliwskiej 74-75.
XX w.

Gdańsk, latarnia i Góra pilotów w Nowym Porcie

Ujęcie latarni morskiej i Góry Pilotów wykonane z drugiej strony kanału portowego. Piloci portowi przebywali tu całą dobę, gotowi do wprowadzenia statku z redy do kanału portowego.

Gdańsk, kanał portowy w Nowym Porcie

Widok na kanał portowy. Widać liczne jednostki pływające. Obieg 1913 r.

Gdańsk, dworzec kolejowy w Nowym Porcie

Dzisiejsza ulica Podjazd prowadząca do budynku kolejowego. Budowę linii kolejowej rozpoczęto w 1865 r. Obieg 1903 r.