Gdańsk, kamienica przy Rybołowców 9
Obraz pochodzi z ok. 1920 r.  Dodano: 2019-10-31 11:03

Gdańsk, kamienica przy Rybołowców 9

Eklektyczna kamienica z posągiem Minerwy na rogu ulic Rybołowców i Na Zaspę. Miejsce zamieszkania lekarza - położnika Waltera Oppenheimera. W latach 30. XX wieku mieścił się tu szwedzki Dom Marynarza. Obieg 1918 r.

XX w.

Gdańsk, praca w porcie

Widok na fragment nabrzeża portowego, widać rozładunek towaru. Po prawej półwysep Westerplatte. Pocztówka ofiarowana w 1945 r.
XX w.

Gdańsk, latarnia i Góra Pilotów w Nowym Porcie

Ujęcie latarni morskiej i Góry Pilotów wykonane spod wzgórza. Piloci portowi przebywali tu całą dobę, gotowi do wprowadzenia statku z redy do kanału portowego.

Gdańsk, widok na Nowy Port

Widok na dzielnicę Nowy Port w kierunku południowym.
1907

Gdańsk, mijanka tramwajowa na ul. Oliwskiej.

Mijanka tramwajowa na ulicy Oliwskiej. Aż do 1929 r. linia tramwajowa była tu jednotorowa z kilkoma mijankami. Ludzie stoją przy domu nr 13, w której mieściła się niewielka restauracja Marthy Milinski (naprzeciw obecnej "Perły Bałtyku".
1939

Gdańsk - Nowy Port, powitanie okrętu, który wpłynął do portu

Najprawdopodobniej na pocztówce został uwieczniony moment powitania przez Niemców okrętu SMS Schleswig - Holstein, który wpłynął do gdańskiego portu (ciągnięty przez holownik) 25 VIII 1939 r. Zacumował przy nabrzeżu portowym naprzeciw Westerplatte. Tego dnia wizytował go Wysoki Komisarz Ligi Narodów, Carl Burckhardt oraz Komisarz Generalny RP w Gdańsku, Marian Chodacki. O godz. 18 holowniki przeholowały okręt w rejon Twierdzy Wisłoujście, gdzie wyokrętowano oddziały szturmowe. W głębi polska poczta morska przy obecnej ul. Chodackiego 26.

Gdańsk, flota niemiecka w gdańskim porcie

Pocztówka przedstawiająca wejście floty niemieckiej do Nowego Portu. Postacie: cesarz Wilhelm II, książę Heinrich Hohenzollern, brat cesarza i dowódca floty liniowej oraz książę Adalbert, syn cesarza. Obieg 1903 r.