Gdańsk, przystań pasażerska w Nowym Porcie
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-10-31 11:03

Gdańsk, przystań pasażerska w Nowym Porcie

Przystań pasażerska w Nowym Porcie przy Starowiślnej (zmieniając czasem dokładną lokalizację) służyła od lat 40. XIX wieku jako miejsce przybijania parowców obsługujących żeglugę pasażerską pomiędzy Gdańskiem a Wisłoujściem i Nowym Portem. W głębi wieża Twierdzy Wisłoujście. Obieg 1918 r.

ok. 1920

Gdańsk, ewangelicki Kościół Wniebowstąpienia

Ewangelicki Kościół Wniebowstąpienia był wyświęcony 19 stycznia 1905 r. Wieże miały wysokość 61,5 m. Ulica Oliwska 2 (Olivaerstrasse).Obieg 1924 r.

Gdańsk, Przystań dla statków

Przystań dla statków na Stogach przy której cumuje bocznokołowiec "Drache" Przystań uruchomiono w końcu XIX wieku mieściła sie ona przy obecnej ulicy Nad Brzegiem.
XX w.

Gdańsk, Kościół Wniebowstąpienia w Nowym Porcie

ok. 1940

Gdańsk, żaglowiec Antares II w Nowym Porcie

Prawdopodobnie jest to jacht szkoleniowy Gorch Fock, żaglowiec typu Antares, zbudowany w 1933 r.

Gdańsk, panorama Nowego Portu

Fotografia wykonana z elewatora firmy Anker na nieistniejący obecnie fragment zabudowy Nowego portu, położony na północ od ulicy Oliwskiej i na wschód od ul. Szkolnej. Obieg 1910 r.

Gdańsk - Stogi, Danzig - Heubude

Początki kurortu na Stogach sięgają końca XVIII w. , kiedy to zostały uporządkowane brzegi Pustego Stawu (zwanego Heidsee), a na brzegu zachodnim została urządzona przystań dla łodzi. Wybudowano gospodę oraz urządzono ogród botaniczny. W poł. XIX w. wybudowano pierwszy dom kuracyjny z salą taneczną oraz łazienki. Kolejne budynki kurortu wzniesiono pod koniec XIX w. Na zdjęciu widoczne jezioro Pusty Staw z przystanią dla łódek.