Gdańsk, Mała Karczma Balastowa w Nowym Porcie
Obraz pochodzi z ok. 1940 r.  Dodano: 2019-10-31 11:03
  Wyświetlono: 2093

Gdańsk, Mała Karczma Balastowa w Nowym Porcie

Mała Karczma Balastowa przy Starowiślnej 6a była własnością Michaela Krolla. Budynek z XIX wieku. Obieg 1944 r.

Gdańsk, panorama Nowego Portu

Fotograf stał na balkoniku latarni morskiej i uwiecznił panoramę dzielnicy w kierunku wschodnim. Obieg 1901 r.

Gdańsk, koszary i tory kolejowe w Nowym Pocie

Tory kolejowe obsługujące połączenie portu z Gdańskiem. W tle koszary przy Oliwskiej. Ujęcie prawdopodobnie z diabelskiego mostku (Teufels Brucke) - nazwa mostku pochodzi od przekleństw rzucanych przez ludzi potykających się na karkołomnej konstrukcji.
ok. 1930

Gdańsk, ujście Martwej Wisły i wejście do portu

Widok na wejście do gdańskiego portu z Góry Pilotów. Na pierwszym planie szopa na sprzęt ratowniczy "Niemieckiego Towarzystwa Ratowniczego", dalej basen dla łodzi i wejście do "Portu Zimowego" (Basenu Władysława IV). Po prawej widoczne wejście do Basenu Amunicyjnego na Westerplatte. Po 1925 r.

Leszkowy

W lewym górnym rogu okazały dom rodziny Rohde (istnieje do dzisiaj Leszkowy nr 42). W prawym rogu kościół i nieduży budynek z końca XIX wieku, w którym mieściła się szkoła i organistówka (dzisiaj Leszkowy nr 23). Zdjęcie dolne przedstawia gospodę i sklep Gustawa Goergensa. Przedtem działała tu gospoda Gasthaus zur Deutchen Reichshalle (Gospoda pod Niemieckim Parlamentem). Budynek nie zachował się. Stał na parceli Leszkowy nr 31.
1925

Gdańsk, Urząd Emigracyjny w Nowym Porcie

Pracownicy przed Urzędem Emigracyjnym w Nowym Porcie. Pracownicy prawdopodobnie byli zakwaterowani w Urzędzie Emigracyjnym. Od lewej do prawej: Klassa Teofil Gosch, Jan Waśkowski, August Żurawski, Bernard Milewski i niezidentyfikowany mężczyzna.
1915

Gdańsk - Stogi (Heubude), żołnierze z 17. pułku artylerii ciężkiej (Fussartilerie - Regiment Nr. 17)

Dowódca (podoficer Hapmann) 1. batalionu 17. pułku artylerii ciężkiej (17 Fu AR), który zasadniczo od 1911 r. stacjonował w koszarach w Nowym Porcie (przy ob. ul. Oliwskiej). Zdjęcie zostało wykonane na Stogach - najprawdopodobniej w pobliżu Baterii Wiejskiej. Wybudowano ją w 1911 r. na zachód od wsi. Ob. jest to teren sąsiadujący z terminalem DCT. Żołnierze stacjonowali w baraku widocznym na zdjęciu. W 1916 r. zostali wysłani do działań bojowych na frontach I wojny światowej. To oznacza, że tę fotografię wykonano przed 1916 r. Pod koniec lat 20 - tych XX w. ufundowano w Brzeźnie pomnik upamiętniający poległych żołnierzy tej jednostki.