Gdańsk, ulica Oliwska w Nowym Porcie
Obraz pochodzi z 1907 r.  Dodano: 2019-10-31 11:03

Gdańsk, ulica Oliwska w Nowym Porcie

Automobil i przechodnie zostali doklejeni do pocztówki. Ulica Oliwska to najstarsza, najdłuższa i jedna z najważniejszych ulic w Nowym Porcie.

Pogódki

Pogódki- wieś kociewska położona w gminie Skarszewy. Na pocztówce widzimy barokowy kościół pw. św. Piotra i Pawła. wybudowany został w XVIII wieku, na miejscu starszej, pocysterskiej świątyni. W górnym rogu pokazano budynek szkoły katolickiej. Poniżej duży lokal gastronomiczny, pełniący też funkcje hotelowe.

Gdańsk Zegar astronomiczny w kościele Wniebowzięcia NMP, Danzig Marienkirche die Astronomische Uhr

Zegar astronomiczny znajdujący się w kościele Wniebowzięcia NMP wykonany w latach 1464–1470, składa się trzech kondygnacji , mierzy 14 m wysokości. Został wykonany przez Hansa Düringera. Po wojnie został uruchomiony ponownie 9 V 1990 r. Na dużej tarczy pokazuje daty dzienne, dni tygodnia, świętych kalendarzowych, daty nowiu, święta liturgiczne; na małej tarczy - daty roczne i dane śr. chronologii: złota liczba, cykl słoneczny, indykt rzymski itp. Wskazówki środkowej kondygnacji pokazują: czas, pozycję Słońca i Księżyca w zodiaku, a w otworze ruchomego układu tarcz fazy Księżyca. W południe na dwóch platformach w górnej części zegara ukazuje się 4 ewangelistów i 12 apostołów, za nimi wyobrażenie śmierci.
ok. 1980

Frombork

Widok na archikatedrę od strony Zalewu Wiślanego. Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja została zbudowana w latach 1329–1388 jako trójnawowa bezwieżowa hala z wydłużonym prezbiterium. Powstała na ufortyfikowanym wzgórzu (obecnie Wzgórze Katedralne), w miejscu dawnej drewnianej świątyni. Miejsce pochówku Mikołaja Kopernika. Po prawej stronie neogotycki kościół pw. św. Wojciecha z lat 1857-1861.
XX w.

Skórcz

Katolicki kościół pw. Wszystkich Świętych, wybudowany przez krzyżaków w XIV wieku.
1907

Gdańsk, mijanka tramwajowa na ul. Oliwskiej.

Mijanka tramwajowa na ulicy Oliwskiej. Aż do 1929 r. linia tramwajowa była tu jednotorowa z kilkoma mijankami. Ludzie stoją przy domu nr 13, w której mieściła się niewielka restauracja Marthy Milinski (naprzeciw obecnej "Perły Bałtyku".

Gdańsk, kościół św. Bartłomieja

Kościół wybudowany został w stylu gotyckim w XV wieku. Wieża pochodzi z lat 1591–1600, obecny hełm zbudowano w 1982, portal wybudowany w 1647.