Gdańsk, restauracja
Obraz pochodzi z XX w.  Dodano: 2019-10-31 10:58

Gdańsk, restauracja "Perła Bałtyku"

Budynek oraz wnętrze restauracji B. Knoblaucha "Perła Bałtyku" przy ul. Oliwskiej 74-75.

Gdańsk, ulica Oliwska w Nowym Porcie

Ulica Oliwska na wysokości obecnej stacji paliwowej. Dwa budynki po lewej stronie nr 32 i 33 istnieją. Zdjęcie wykonane przed budową wzdłuż Oliwskiej linii tramwajowej. Obieg 1900 r.
ok. 1920

Gdańsk, ewangelicki Kościół Wniebowstąpienia

Ewangelicki Kościół Wniebowstąpienia był wyświęcony 19 stycznia 1905 r. Wieże miały wysokość 61,5 m. Ulica Oliwska 2 (Olivaerstrasse).Obieg 1924 r.
ok. 1916

Gdańsk, koszary w Nowym Porcie

Koszary w Nowym Porcie, przy Olivaer Straße 35C (ul. Oliwska), wybudowane w latach 1880–1882 dla 2 batalionów (artylerii pieszej oraz piechoty). Po roku 1922 przekazane w użytkowanie rządowi polskiemu na mieszkania polskich pracowników poczty, kolei i pracujących na Westerplatte. W głębi rafineria cukru. Obieg 1916 r.
ok. 1930

Gdańsk, widok na wejście do portu

Widok na wejście do portu, portowy kanał oraz fragment półwyspu Westerplatte i nabrzeży portowych. Pośrodku kadru spichlerz Anker. Zdjęcie wykonane pomiędzy 1925, a 1936 r.
1915

Gdańsk - Stogi (Heubude), żołnierze z 17. pułku artylerii ciężkiej (Fussartilerie - Regiment Nr. 17)

Dowódca (podoficer Hapmann) 1. batalionu 17. pułku artylerii ciężkiej (17 Fu AR), który zasadniczo od 1911 r. stacjonował w koszarach w Nowym Porcie (przy ob. ul. Oliwskiej). Zdjęcie zostało wykonane na Stogach - najprawdopodobniej w pobliżu Baterii Wiejskiej. Wybudowano ją w 1911 r. na zachód od wsi. Ob. jest to teren sąsiadujący z terminalem DCT. Żołnierze stacjonowali w baraku widocznym na zdjęciu. W 1916 r. zostali wysłani do działań bojowych na frontach I wojny światowej. To oznacza, że tę fotografię wykonano przed 1916 r. Pod koniec lat 20 - tych XX w. ufundowano w Brzeźnie pomnik upamiętniający poległych żołnierzy tej jednostki.

Gdańsk, koszary pruskie w Nowym Porcie

Na pocztówce widać pruskich żołnierzy stojących przed koszarami przy ul. Kasztanowej 1. W czasach WMG mieścił się tu etap emigracyjny dla Polaków chcących osiedlić się w Wolnym Mieście. 1 września 1939 r. utworzono tu Obóz dla Jeńców Cywilnych. Obieg 1901 r.